Gece modu gözleriniz için daha tehlikeli olabilir!

Gece modu - Göz Konforu - Aydınlık Mod - Sarı ve Mavi Işık

Akıllı telefonunuzu Gece Modunda kullanmanın gözlerinize iyi geldiğini düşünüyorsanız yanlış düşünüyor olabilirsiniz.

Manchester Üniversitesindeki bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırma, Gece Modunda kullanılan mavi ışık filtresinin standart moda kıyasla uykunuz için daha kötü olduğunu söylüyor.

Araştırma ekibi “akşamları loş, soğuk ışıklar – gün içinde ise parlak sıcak ışıklar sağlığımız için daha yararlı olabilir” diyor.

Bu nedenle Gece Modu etkinleştirildiğinde ve sarı renk tonu ekranda belirdiğinde ekranda görünen renkler güneş ışınına yani gündüze daha çok benzemesi nedeniyle vücuda karışık sinyaller gönderebilir.

Araştırma fareler üzerinde yapıldı ve mavi renklere kıyasla parlak sarı renkler kullanıldığında uyku düzeninin daha fazla etkilendiği keşfedildi. Araştırmanın fareler üzerinde yapılmasına rağmen araştırmaya liderlik eden Tim Brown “İnsanlarda da yapılacak araştırmanın doğru olacağını düşünüyoruz” dedi.

Aslında alacakaranlık ile ilişkilendirilen mavi renkler, eşdeğer parlaklığa sahip beyaz veya sarı ışıktan daha zayıf bir etkiye sahiptir.

Vücut saatimiz, daha kısa dalga boylu fotonları tespit etmede daha iyi olan melanopsin adı verilen parlaklığı ölçmek için gözde ışığa duyarlı bir protein kullanır. Bu nedenle ekibin söylediğine göre araştırmacılar aslen mavi ışığın vücudumuz için daha güçlü bir etkisi olabileceğini öne sürdüler.

Araştırmalar vücut saatlerimizi sosyal ve çalışma programlarımızla uyumlaştırmanın sağlığımız için iyi olabileceğine dair kanıtlar sunmuştur. Rengi uygun şekilde kullanmak bizim için daha iyi olacaktır.

Araştırmanın sonucu; akşamları loş, serin ışıklar ve gün içinde ise parlak sıcak ışıkların kullanılmasının akıllı telefon kullanıcıları için daha sağlıklı olabileceği sonucuna varıyor.

İngilizce biliyorsanız aşağıdaki kaynakta bilimsel birkaç detay daha var. Göz atmanız faydanıza olabilir.

Kaynak:  Manchester Üniversitesi

Mutlaka Okumalısın

2021 - Teknoloji Terimleri

2021’in En İyi Teknoloji Terimleri Kılavuzu

Geçen yıl yeni teknolojiler ilerledikçe onları tanımlamak için kullanılan bazı kelimelerin popülaritesi arttı. 2021’de geniş …

Bir Yorum var

  1. blank

    Doğru bilinen yanlışlardan biri de buymuş meğerse okuyunca çok şaşırdım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir