Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusuna Göndermeden Silme

Windows Çöp Kutusu - Çöp Kutusunu Devre Dışı Bırakmak
Bilgisayarımızda sildiğimiz her dosya mutlaka geri dönüşüm kutusuna gider. Herkeste varsayılan olarak böyledir. Ben ise dosyaları silerken geri dönüşüm kutusuna gitmesini pek istemem. Bir şeyleri silme konusunda kararlıysam geri dönüşü olmaz. Sizlerde benim gibi düşünüyor ve bu işlemi yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Dosyaları geri dönüşüm kutusuna göndermeden silme işlemini iki yöntem kullanarak öğreteceğim.

UYARI: Bu önerilere uymak ve dediklerimi uygulamak silinen bir dosyayı kurtarmayı imkansız hale getirir!!!

1-Shift tuşunu kullanın

Dosyayı silerken Shift tuşuna basılı tutun ve ardından Delete tuşuna basın.

Bu yöntemi kullanarak dosyayı geri dönüş kutusuna gitmeden direkt olarak silebiliyorsunuz. Oldukça basit bir yöntemdir. Sadece her seferinde dediğim kombinasyonları kullanmanız gerekiyor.

2-Geri Dönüşüm Kutusunu Sonsuza Dek Devre Dışı Bırakmak

Aşağıdaki adımları izleyerek tüm dosyalar için geri dönüşüm kutusuna dosya gönderme özelliğini devre dışı bırakacaksınız. Aşağıdaki ayarları gösterdiğim gibi yaparsanız herhangi bir dosyayı sil dediğiniz an dosya geri dönüşüm kutusuna gitmeden sonsuza dek silinecektir!

1- Masaüstündeki Geri Dönüşüm Kutusu simgesine sağ tıklayın ve Özellikler öğesini seçin.
Geri Dönüşüm Kutusu

2-Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusuna taşıma. Dosyalar silindiğinde hemen kaldır” veya “Öğeleri silindikten sonra geri dönüşüm kutusuna taşımayın” seçeneğini işaretleyin.
Dosyalar Silindiğinde hemen kaldır - Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusuna Göndermeden Silme

3- Uygula deyip Tamam’ı tıklayın.

Yukarıda anlattığım işlemler neticesinde herhangi bir dosyanızı silme işlemi gerçekleştirdiğinizde geri dönüşüm kutusuna gitmeden silinecektir. Tekrar uyarıyorum çok önemli bir dosyayı sakın silmeyin. Geri getiremezsiniz.

Mutlaka Okumalısın

Excel, Microsoft, Excel Tablo Kaldırma

Microsoft Excel’de Bir Tablo Nasıl Kaldırılır?

Artık Microsoft Excel elektronik tablonuzda bir tabloya ihtiyacınız yok mu? Öyleyse e-tablonuzdan bir tabloyu kaldırmak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir