Donnie Darko Film İncelemesi

Film İncelemesi - Donnie Darko
Ergenlik, hayatımızdaki ilk gizemlerle yüzleştiğimiz için sıkıcı bir zaman olduğu söylenebilir. Cinsellikteki bilinmeyen unsurlar, sapkın fikirler, yetişkinleri taklit etmeler, hayal dünyasının büyüsü ve hayal gücünün büyüsünden hem büyülenir hem de korkarız. Çoğu zaman bilinmeyen bir yerde karanlıkta yürür gibi hissederiz. Ve sonra elbette kendimizle başa çıkma zorluğu var; kendimizi rahatsız eden yönleri gizlemeyi tercih ederiz.

Donnie Darko filminin incelemesini yapmak ve anlatmaya çabalamak gerçekten çok zor oldu. Filmde kader-özgür irade, kuantum fiziği, toplumsal yozlaşma, din ve bilim ilişkilerine kadar birçok gönderme var. İzledikten sonra bu yazıya geldiyseniz bu yazı da sizi tatmin etmeyecek. Bu yazımdan sonrada Donnie Darko film incelemelerini okumaya devam etmelisiniz.

Donnie Darko (Jake Gyllenhaal) 1988 yılında bir banliyö kasabasında ailesi ve iki kız kardeşi ile yaşayan çok akıllı ve çok sorunlu bir gençtir.

Darko ailesinin birbirleriyle etkileşime girme biçimi sempatiktir. Donnie ve kız kardeşi yemek masasında kavga eder, kapalı kapılar ardında ise eğlenceli konuşmalar yaparlar. Hatta parti bile verirler. – sorunları olan bir ailedir ancak yine de sevimlidirler.

Dr. Lillian Thurman (Katherine Ross), Darko’nun şizofreni tedavisi için ağır bir ilaç tedavisine başlamıştır. Ona göre Donnie, dünyanın 28 gün içinde yok olacağını söyleyen tavşan yüzlü bir rehber olan Frank’ın (James Duvall) talimatlarına inanıp söylediklerini yapmaktadır. Bunun doktor tarafından şizofreni olduğu düşünülmektedir.

Donnie her gece uykusundan kalkıp garip şekilde maceralara girişmektedir. Yine bir gece Donnie, tavşan kostümü içinde büyük bir yaratık tarafından ziyaret edilir ve bu tavşan dünyanın 28 gün içinde yok olacağını söyler. İlginç bir şekilde bu olay yaşandıktan hemen sonra jet motoru gökyüzünden düşer ve Donnie adlı karakterimizin yatak odasına çarpar.

Küçük bir bilgi: Filmdeki teğet-paralel evrenin yaşını sembolize eden 28 gün – 6 saat – 42 dakika – 12 saniye, gerçekte 27 gün-7 saat-43 dakika-11 saniye Ay’ın döngü süresine işaret eder; dünya etrafında turunu tamamlayıp yıldızlar arasında başlangıç konumuna geçişine.”

Tavşan Frank sadece Donnie’nin hayal gücünün bir ürünü mü? 28 gün dolduğunda ne olacak? Filmin en başında cevaplanması gereken birçok sorunuz oluyor. Bu da filmin içine daha da girmenizi sağlıyor.

Bana göre bu aşamada ölmesi gereken Donnie Darko, tavşan Frank yüzünden ölmüyor. Tavşan Donnie’yi uyandırıp golf sahasına götürünce kaderinde olan ve yaşanması gereken ölüm gerçekleşmiyor. Doğal olarak paralel evren yaratılıyor. Bazılarınız bilir her seçim paralel evrenler doğurur.

Donnie Darko’nun kendisinin de farkında olmadığı gizli güçleri bulunmaktadır. Bu güçler Tavşan Frank ile açığa çıkıyor.

Baltayla okul borusunu patlatıp okulu tamamen su altında bırakması su kontrolü yapabildiğini gösterir.

Evi yakmak için ateşi kullanması ateş kontrolüne işaret eder.

Bronz heykele balta sağlamak güç kullanımı

Uçak motorunun bir şekilde kopması ve odasına düşmesi telekinize veya paralel evrenden portal açma gücüne işaret ediyor.

Okuldaki tüm öğrenciler, Donnie’nin ölümden kurtulmasının harika olduğunu düşünüyor. Arkadaşları artık ona farklı gözle bakıyor. Ailesi (Holmes Osborne ve Mary McDonnell) oğulları konusunda tedirgindir. Bununla birlikte garipliği kasabada yeni bir kız olan Gretchen Ross’a (Jena Malone) oldukça çekici geliyor. Kız resmen sen çok garipsin diyor. Donnie başta buna alınıyor gibi oluyor. Kız iltifat ettiğini söyleyerek Donnie’yi kendine yaklaştırıyor.

En sevdiği öğretmen Bayan Pomeroy (Drew Barrymore), Donnie’de gördüğü uygunsuzluk ve bağımsız düşüncenin kıvılcımına saygı duyuyor.

Donnie Darko, Kitap, Öğretmen

Donnie Darko, izleyicilere sağlam teoriler oluşturmak için birçok ipucu sunmaktadır.  Kimine göre film bambaşka alemlere kapı açan sonuçlar veriyor kimine göre sığ sonuçlar… Zekaya hitap eden ve tüm dikkatinizi isteyen filmlerden hoşlanmıyorsanız Darko’ya hiç başlamayın! Zeka ve dikkat isteyen, detaylara boğulduğunuz filmlerden hoşlanıyorsanız bu filmi oldukça seveceksiniz.

Mutlaka Okumalısın

Vivarium - Film - İnceleme - Eleştiri

Vivarium Film İncelemesi ve Konusu

Banliyöden daha rahatsız edici bir ortam yoktur. Gerilimden dehşete kadar birçok film yıllar boyunca banliyö …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir