Ana Sayfa / Tanıtımlar / Domain Sorgulama Nedir? Whois Ne İşe Yarar?

Domain Sorgulama Nedir? Whois Ne İşe Yarar?

Kayıt edilen domain adreslerinin kime ait olduğunu veya hangi firmadan kayıt edildi tarzında domainde kayıt edilen tüm bilgileri whois sorgulama ile ulaşmanız mümkündür. Bu sorgulama türü her hangi bir suç teşkil etmeden herkes tarafından kullanılabilen bir araçtır. Çeşitli whois sorgulama araçları ile domain adreslerinin DNS adreslerini, kayıtlı firma, sunucu ip adresini, telefon, adres, isim gibi birçok bilgiye sahip olmanız mümkündür.

Whois Nedir?

Domain adreslerinin kime ait olduğunu veya firma bilgilerini görüntülemek için yapılandırılan araçlara whois denir. Domain sorgulaması yaparken ulaşabildiğiniz bilgiler standarttır. Domain hakkında sahip olabileceğiniz genel olarak telefon, adres, kayıtçı firma, ad-soyad, e-posta gibi bilgileri görüntülenecektir.

Domain Whois Gizliliği

Kayıt ettiğiniz domain adreslerinin kayıtçı firma tarafından sağlanan bir whois gizlilik paketi bulunmaktadır. Bazı firmalar bu hizmeti ücretli olarak sunarken, bazı firmalar ise ücretsiz bir şekilde hizmet vermektedir. Kullanılma önemi taşıyan domain eklentilerinden whois gizliliği, domain bilgilerinin farklı kişilere görünmemesi için önemli bir eklentidir. Web sitenize zarar verebilecek kişilerin domain adresinizi sorgulama yaparlarsa whois gizliliği bulunmaması durumunda tüm bilgilerinize ulaşabilecek ve size zarar verme raddesine gelecektir.

Çalışma mantığı aslında basit ve kırılamaz türdendir. Whois gizlilik hizmeti sağlayan firmalar domainlerde kendi oluşturdukları profili göstererek sizin bilgilerinizi %100 bir şekilde gizlemektedirler. Bu şekilde bir kişi sorgulama yaptığında sizin bilgileriniz yerine firmanın oluşturduğu yabancı profil bilgilerini görüntülerler. Bunun için whois gizlilik eklentisini güvenlik açısından kullanmanız önemlidir.

Whois Ne İşe Yarar?

Domain adreslerinin bilgilerini öğrenmek için yapılandırılan bir araçtır. Whois, domain adresinin sahip olduğu birçok bilgiyi içermektedir. Bu bilgiler kısaca şu şekildedir;

  • Domain kalan gün sayısı
  • Kayıtçı firma
  • İsim ve soyisim
  • Adres
  • Telefon
  • E-posta adresi
  • İl, ilçe, şehir

Domain whois bilgileri genellikle sizin kayıtçı firmada oluşturduğunuz hesap bilgileri veya fatura bilgilerini baz alarak kayıt eder. Whois bilgilerini gizlemek veya değiştirme iznini bazı firmalar sağlamamakla birlikte bazı firmalar ise bunu ücretsiz bir şekilde sunmaktadır.

Whois genel olarak domain hakkında bilgilere ulaşmak için yapılandırılan bir araçtır. Bu aracı domain adresinin kalan günü veya hangi firmada kayıtlı olduğunu görüntüleyebilir veya sahibine ulaşmak isterseniz bilgisini bulmak için sorgulama yapabilirsiniz.

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain adreslerini sorgulamak için birçok araç bulunmaktadır. Bu araçların hepsi detaylı sonuç veremeyebiliyor veya karışık bir şekilde bilgilendirme sağlayabiliyor. Örnek olarak whois.com.tr adresinde domain sorgulaması yapabilirsiniz ancak verilen bilgiler sizi ne kadar mutlu eder bilemiyorum. Bundan dolayı detayları ile birlikte daha açık ve sade görünüme sahip whois sorgulaması önerebilirim. Turhost.com Domain Sorgulama aracında sade bir görüntü ile daha açık bir whois kaydı görüntüleyebilirsiniz. Bu şekilde ulaşmak istediğiniz ham bilgiyi tek seferde görüntüleyebilirsiniz. Bu sistemi nasıl kullanmanız gerektiğinden kısaca bahsetmek isterim.

1-Turhost.com adresinden üst menüde bulunan Domain > Whois Sorgulama sekmesine tıklayınız.

 

2-Domain sorgulama barına sorgulamak istediğiniz domaini yazıp Sorgula butonuna tıklayınız.

 

3-Açılan whois bilgilendirme tablosunda domain hakkında her bilgiye ulaşmanız mümkün.

4-Detaylı bilgilendirme için ise whois tablosunun altında bulunan Detaylı Whois sekmesine tıklayınız.

Yukarıda anlatılan gibi domain sorgulama aracını sorunsuz bir şekilde kullanmanız mümkündür. Detayları görmeniz ile daha sade ve anlaşılır bir şekilde görünmesi diğer araçlara göre daha ön planla olmasını sağlıyor.

Sağladıkları Turhost domain kampanyasına da göz atabilirsiniz.

Mutlaka Okumalısın

Tonguç

Eğitim Sürecinize Destek Olacak 5. ve 6. Sınıf Soru Bankaları

Yeni derslerin müfredata girmesiyle birlikte, 5. ve 6. sınıf konularına çalışırken ekstra çaba sarf etmeniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir