Ana Sayfa / Tanıtımlar / Doğru Hosting Planını Seçmek

Doğru Hosting Planını Seçmek

Hosting, Turhost
Doğru
hosting planını seçmek, web sitelerinin başarısı açısından önemli bir süreçtir. Bir web sitesinin ihtiyaç duyduğu kaynaklar ve sahip olunan bütçeye odaklanarak, web sitenizin düzgün çalışmasını sağlayacak planı bulmak birçok kriteri gözden geçirmeyi gerektirir.

Paylaşımlı hosting, bir web sitesinin, barındığı sunucuyu diğer web siteleriyle paylaştığı hosting türüdür. Uygun fiyatı nedeniyle bireysel kullanıcılar ve küçük işletmeler arasında popüler olan hosting planları çoğunlukla paylaşımlı hosting hizmeti sunar. Sunucu kaynakları diğer web siteleriyle ortak kullanıldığı için aynı sunucu üzerinde yüksek trafikli bir site, sitenizin performansı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Bunu önlemek için, bir sunucunun kaldırabileceğinden fazla kullanıcıya kiralanmadığı güvenilir hosting ortamlarını tercih etmek önerilir. Çünkü paylaşımlı barındırmada, yüksek talep zamanlarında web siteleri sunucu kaynakları için rekabet etmek zorunda kalabilir. Sayfa yükleme sürelerinin yavaşlaması ve site performansının düşmesi söz konusu olabilir.

WordPress Alt yapılarınız için >> WordPress hosting

Sanal sunucu (VPS ve VDS) planları, paylaşımlı hostinge göre daha iyi performans ve işlevsellik sunan, sunucu yapılandırma, root erişimi, ölçeklenebilirlik, dilediğiniz işletim sistemini kurabilme ve kolay taşıma gibi avantajlarla dolu çözümlerdir. VDS sunucular, VPS’ten daha üstün performans ve güvenlik vadeder, hatta özel bir fiziksel sunucuya (dedicated sunucu) benzeyen yalıtılmış ortam sağlamasıyla ünlüdür.

Dedicated sunucu, tüm fiziksel sunucunun tek bir kullanıcının hizmetinde olması anlamına gelir. Kaynak tüketen başka kullanıcı söz konusu olmadığından uygulamalarınız yüksek performansla çalışır. Dedicated sunucu planları diğer hosting paketlerinin sunamadığı yüksek derecede kişiselleştirme ve kontrol yetkisi ve üstün güvenlik özelliklerine sahiptir. Ancak çoğu işletme için bir servete mal olan yüksek ücreti nedeniyle ulaşılmazdır. Bu nedenle yoğun trafiğe sahip veya çok fazla kaynak talep eden büyük projeler dışında önerilmez.

Bulut sunucu planları; kesintisiz erişimin önemli olduğu projeler ve dönemsel trafik dalgalanmaları yaşayan siteler için önerilen, ölçeklenebilirlik konusunda tercih edilebilecek en esnek hosting çözümleridir.

En popüler hosting türlerini açıkladıktan sonra bu planları seçerken web sitenizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak odaklanmanız gerekten detayları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Başlangıçta iki önemli soruyla yüksek bant genişliği ve büyük depolama alanı sunan bir hosting planına ihtiyacınız olup olmadığını anlayabilirsiniz: Trafik beklentinizin yüksek mi? Web siteniz, kullanıcıların yüksek kaliteli multimedya içeriği yüklemesine izin verecek mi?
  • İncelediğiniz planlarda barındırabileceğiniz sitelerin, alt alan adlarının ve e-posta hesaplarının sayısını, e-posta hesaplarının kotasını gereksinimlerinize ve büyüme öngörülerinize göre dikkate almanız da önemlidir.
  • Birçok web hosting sağlayıcısı % 99 çalışma süresi garantisi sunar. Ancak % 99 çalışma süresi bile, ayda 7 saat ve yılda 3,65 gün kesinti yaşayabileceğiniz anlamına gelir. Projenizin türüne göre bu süre, müşteri güvenini kaybetmenize ve arama motoru sıralamalarınızın düşmesine neden olacak kadar fazla olabilir.
  • Teknik konularda uzman değilseniz, 7/24 müşteri desteği sunan, saygın, köklü firmaları tercih etmeniz önerilir. Anında destek almak, aksama süresini en aza indirmede ve iş süreçlerinizin en kısa sürede rutine dönmesinde etkilidir.

  • Siber tehditler başınıza gelene kadar boyutunu tam olarak kavrayamayacağınız kadar korkunç sonuçlar doğurabilir. Güçlü hosting özelliklerinin yanında sağlam güvenlik önlemleri ve yedekleme avantajları sunan hosting planlarını tercih etmeniz önemlidir.
  • Fiyat her zaman önemli bir faktördür. Ancak en ucuz seçenek, tasarruf edeceğiniz anlamına gelmez. En ucuz planla başlamak projeniz küçük çaplı değilse; sayfa yükleme süreleri ve kapalı kalma süreleri konusunda düşük performansa neden olabilir. Daha önce hiç duyulmamış bazı firmalardan ucuz hosting planları satın almak da zayıf teknik destek, yetersiz donanım ve sunucuların fazla sayıda kullanıcıya kiralanması gibi riskler içerir.
  • İlk kez bir uygulama ya da web sitesi barındırma yolunda adım atıyorsanız ve neye ihtiyacınız olduğundan tam olarak emin değilseniz, ayrıntılar için çok fazla endişelenmenize gerek olmayabilir. Hosting planları daha sonra istediğiniz zaman yükseltme yapmanızı sağlayacak esnekliğe sahiptir. Hangi hosting paketinin ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacağından emin olamıyorsanız, destek ekipleri ile iletişime geçmeniz önerilir.

Sonuç

Hosting planlarının çeşitliliği her tür barındırma ihtiyacına cevap verecek şekilde tasarlanmasından kaynaklanmaktadır. Doğru planı seçerken göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda kriter söz konusu olduğundan siteniz için hangi özelliklere ihtiyacınızın olduğunu veya kaynak tüketimi açısından projenizin ne kadar talepkar olabileceğini bilmek önemlidir.

Büyüme hızına dair isabetli öngörülerde bulunmak da önemlidir ancak başlangıçta sınırlı bir planla başlamanız ve projeniz büyüdükçe yeni taleplerinize uyan bir web hosting planına yükseltme yapmanız mümkündür.

Mutlaka Okumalısın

Marka Domain Nasıl Seçilir?

İnternet dünyasına giriş yaparken markanızın özgünlüğü ve akılda kalıcılığı önemlidir. Sonuçta kurumsal bir adım atıyorsunuz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir