Daha Fazla Kitap Okumak İçin İpuçları

Kitap Okumak - Daha Fazla Kitap Okumak

Okuma hedeflerinize ulaşmada sorun mu yaşıyorsunuz? İpuçlarım sizlere yardımcı olabilir!

Her Yerde Oku

Yanınızda bir kitap taşıyın. Sadece birkaç dakika için bile olsa gün boyunca kitabınıza ayırabileceğiniz ve okuyabileceğiniz zamanlar mutlaka olacaktır. Bu özellikle e-Kitap okumayı sevenler için oldukça kolaydır. Basılı kitap bile olsa zamanım yok yalanının arkasına sığınmayın.

Askerde kantin sırasında bile yanıma kitap alıp okuyan biriydim. Hatta tuvalette, metro beklerken bile okuyorum. Bu sayede kaç kitap bitirdiğimi ben bile sayamadım.  Bahane üretmeyin her yerde okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Toplu Ulaşım Araçlarında Verimli Zaman Geçirmenin 5 Yolu

Öncelik

Okumayı bir öncelik haline getirmek önemlidir. Kitap okumayı yemek yemek ve su içmek gibi temel ihtiyacınız olduğunu kabul edin.

Zamanınızı nasıl geçirdiğinizi düşünün. Çok fazla TV izleme eğiliminde misiniz? Sosyal medyada gezinmek için saatler harcıyor musunuz? Bu aktivitelerden biraz zaman ayırmayı ve kendinizi okumaya vermeyi düşünün.

Kararlı olursanız önceliğiniz kitap okumak olacaktır…

Okumayı Bırak

Okumayı bırak dediğimde okumayı tamamen durdurmayı kastetmiyorum! Ancak hoşunuza gitmeyen bir kitabı zorla okumaktansa tamamen bırakmak daha iyidir.

Bunu yapmak zor olabilir. Bir kitabın ortasında olabilirsiniz ve harcadığınız zamana üzülüp geri kalanını okumak, kitabı bitirmek isteyebilirsiniz. Bırakın ve başka bir kitap deneyin. Okuduğunuz şeyden keyif alıyorsanız daha uzun süre okuma şansınız daha yüksektir. Sevmediğiniz kitaplar size zulüm gelir… Okuma oranınız düşer…

Bir Kitap Kulübüne Katılın

Kitap kulüpleri, okuduklarınızı başkalarıyla tartışmanın harika bir yoludur ve daha çok okumanız için sizi teşvik etmeye yardımcı olabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz onlarca kitap kulübü var! Sanal veya gerçek buluşmalarla bu kitap kulüplerinde yerinizi alabilirsiniz.

Kitapları Kaydet-Listele

Okuduğunuz veya okumayı düşündüğünüz kitaplarınızı kaydetmek-listelemek harika bir motivasyon kaynağı olabilir. Kitapların hoşunuza gidip gitmediğini notlarınızdan takip edin. Öneri isteyen arkadaşınız olursa geçmişte hoşunuza giden bir kitap önermek istiyorsanız her zaman geri dönüp listenize başvurabilirsiniz.

Aynı Anda Birden Fazla Kitap Okuyun

Bazı kitaplar farklı ruh halleri için kesinlikle insana daha iyi geliyor. Bazen hafif ve kolay bir şey okumak isteyebileceğinizi düşünüp çerezlik bir kitap mutlaka bulundurun. Diğer zamanlarda biraz daha zorlayıcı bir şey isterseniz ona göre farklı kitap da bulundurun. Aynı anda birden fazla kitap okumak, niteliksiz okumayı önlemeye yardımcı olabilir. Yorgunken kim felsefe okumak ister değil mi?

Zamanlı Okuma

Kendinize özel bir okuma zamanı ayarlamak her zaman yarar sağlar. Listede daha önce de belirttiğim gibi nerede ve ne zaman isterseniz okuyabilirsiniz. Bazı günler diğerlerinden daha yoğun ve özel okuma yapmak ilerleme kaydetmenizi sağlar. Şahsen okumayı planlamak için en sevdiğimiz zamanlardan bazıları sabah ve yatmadan öncedir.

Zamanlama yaparak kitap okuma fırsatı yaratırsınız. Daha sonra bu zaman az gelir, daha çok zaman ayırırsınız.

Avantajları – Faydaları Hatırla

Okumanın birçok yararı var! Stresi azaltma, daha iyi hafıza ve kelime dağarcığı bunlardan sadece birkaçı. Okumanın 10 faydası listeme de mutlaka göz atın.

Mutlaka Okumalısın

Suç ve Ceza Kitap İncelemesi

Dostoyevski’nin Suç ve Ceza romanı, St. Petersburg’da yaşayan ve yoksul bir ailede yetişen Raskolnikov adlı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir