Coco: Ölüler Diyarına Yolculuk

Coco, Ölüler Diyarına Yolculuk
Coco filminin yönetmen koltuğuna Lee Unkrich-Adrian Molina ikilisi birlikte oturmuş. Film, Altın Küre En İyi Animasyon Film Ödülü(2018), New York Film Critics Circle Award for Best Animated Film Ödülü(2017), Film Eleştirmenleri En İyi Animasyon(2017) ödüllerini kazandı ve Animasyon filmler kategorisinde de 2018 Oscar’ı aldı.

”Coco”, müzisyen olmayı canı gönülden isteyen ve bir takım olayların gelişmesiyle kendini ölülerin diyarında iskeletlerle konuşurken bulan bir çocuğun hikayesini anlatmaktadır.

Filmin kahramanı on iki yaşındaki Miguel Riviera, Santa Cecilia adlı küçük bir kasabada yaşamaktadır. Gitar çalmayı seven kahramanımız, kafasına büyük bir kilise çanı düşerek ölen Ernesto de la Cruz’u (Benjamin Bratt) taparcasına sevmektedir. Gelecekte onun gibi olmak istemektedir.

Coco Animasyon

Miguel müzik tutkusuyla gizliden gizliye uğraşmak durumundadır; çünkü Miguel’in büyük büyük büyükbabası müzik tutkusu ve hayallerinin peşinden bencilce gitmesi nedeniyle ailesini terk etmiştir. Bu olay neticesinde aile üyeleri aralarında müzik yapmayı yasaklamıştır.

Ta ki Miguel ”-ben müzisyen olacağım, gitar çalacağım” diyene kadar… Bu duruma annesi, babası, anneannesi şiddetle karşı çıkıyor ve Miguel’in gitarını kırma noktasına kadar geliyorlar.

Küçük Miguel pes eder mi? Tabi ki etmez…  Santa Cecilia kasabasında düzenlenecek olan müzik festivaline katılıp gitarı ile müzik çalmak için evden kaçıyor. Ailesinin gitarını kırması nedeniyle gitarsız kalan Miguel, dünyaca ünlü müzisyen Ernesto de la Cruz’un müzede sergilenen gitarına göz koyup çalmaya çalışırken bir anda boyut değiştirip ölüler dünyasına geçiyor.

Ölüler dünyasında, hayatını kaybetmiş aile büyükleri ile karşılaşıyor. Aile büyükleri Miguel’i gerçek dünyaya döndürmeye çalışırken, geçmişte yaşanmış saklı ve gizli kalmış bilinmeyen sırlar Miguel sayesinde bir bir ortaya çıkıyor…
CocoCocoCoco

Miguel’i ölüler dünyasına götüren şeyler bir film incelemesinde açıklamak için çok karmaşık, ancak filmi izlerken anlaşılabilir. Filmi çok ayrıntılı bir şekilde anlatmak istemiyorum; çünkü animasyon yapımlarının tadı seyrederken çıkıyor. Asıl keyif görsel şölende… 1080p kalitede ve gece izlemenizi şiddetle öneriyorum.

Ben filmi zevk alarak bitirdim. Anlatılan hikaye ölüler dünyasından olsa da sıcak ve bir o kadarda samimi. Kutsal kitaplarda belirtilen öteki alemin değişik bir hayal gücü ile gözler önüne serilmesi çok ilginç geldi. Din adamları ” öteki tarafta herkes eşit olacak” derler ya; bu filmde öyle değil. Zenginsen, ünlüysen, popülersen, eziksen ya da fakirsen yine gerçek dünyadaki gibi orada da aynısın. Tek fark, kanlı canlı değil iskelet halindesin. Ayrıca yine her çeşit yemek ve içki var.

Bu fantastik animasyon-aile filmini mutlaka seyrediniz. İyi seyirler…

Ölüler Günü Nedir? Ölüler Günü Nasıl Kutlanır?

Mutlaka Okumalısın

Vivarium - Film - İnceleme - Eleştiri

Vivarium Film İncelemesi ve Konusu

Banliyöden daha rahatsız edici bir ortam yoktur. Gerilimden dehşete kadar birçok film yıllar boyunca banliyö …

2 Yorum Var

  1. blank

    COCO filmini geçtiğimiz sene bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine izlemiştim. İzlediğim en iyi animasyon filmlerinde ilk beşe rahat giren bir film oldu. Ailecek izlenebilir bir film olarak geçiyor. Ama ben bu duruma pek katılmıyorum. Sonuçta kuru kafalar, ölüler, karakterlerin tipleri vs. çocuklar için uygun bir animasyon filmi olduğunu düşünmüyorum.
    Genel anlamda kaliteli bir yapım. Animasyon film izleyenler ve izleyecek film arayanlar için tavsiye edilebilir bir film.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir