Ceviz Ağacının Altında Neden Oturulmaz ve Neden Bitki Yetişmez?

Ceviz Ağacı
Ceviz ağacının altında veya gölgesinde oturulmaz/uyunmaz” sözünü duymuşsunuzdur;  bu sözün neden söylendiğini hiç düşündünüz mü? O güzel beyninizi biraz yoralım, nöronları çarpıştıralım ne dersiniz?

Halk, temelde sağlık konusunda doğru bir tespitte bulunsa da tamamı doğru olmayan bir kanaat olarak yerleşmiş.

Ceviz ağaçlarının olduğu yerde sülfür gazı salgılandığı için ceviz ağacının altına oturulduğunda yorgunluk, uyuşukluk ve sersemlik gibi kötü şeyler hissedilir. Hatta bazı yörelerde ”ceviz ağacının altında oturan erken ölür.” gibi korkunç söylemler vardır. Bunlar tabi doğru olmayan ve insanları ceviz ağacından soğutan söylemler…

Sülfür gazı, havada bulunan diğer gazlardan daha ağır olduğu için aşağıya doğru çöker ve cevizin altında oturanı sersemletir ve garip hallere sokar. İşte halk arasındaki ”ceviz ağacının altında oturan erken ölür” tespiti buradan geliyor.

Juglon olarak isimlendirilen kimyasal bir madde üreten ceviz ağacı, bitkiler için zehirlilik etkisi yaratıyor. Kök, gövde, dal ve yapraklarında bulunan bu madde etkisiyle ceviz ağacının gölgesinde bazı bitki türleri büyüyüp gelişemiyor. Bahçenizde ceviz ağacı varsa juglon, insanlar için toksit tehdit oluşturmayacağından sizi zehirlemeyeceğinden emin olabilirsiniz. Ancak etkilerinin farkında olmalı ve buna göre ceviz ağacı dikmelisiniz. Hassas bitkiler kesinlikle ceviz ağacına yakın yerlerde olmamalıdır.

Küçüklüğümde çok iyi hatırlıyorum; mahallemizde bulunan müstakil bir evin bahçesinde 3-4 tane ceviz ağacı vardı. Altında oturanların kronik uyku ve uyuşukluktan şikayetçi olduğunu dün gibi hatırlıyorum. Bunlar bir şekilde sorunun ceviz ağacından kaynaklandığı öğrenip ağaçları kesmişlerdi. Çocukluğumda o güzel cevizlerden mahrum kaldığım için üzülerek hatırlıyorum o zamanları…

Bu arada ceviz ağacının bulunduğu bahçede hiç ot falanda yetişmezdi; sanırım o da sülfür gazının dibe çökmesiyle alakalı bir durum. Ceviz ağacının altında ot bile bitmiyordu… Kupkuru ve ceviz ağaçlarından oluşan bir bahçeydi… Ağaçlar kesildikten sonra her yer yemyeşil oldu, çeşit çeşit şeyler ekildi. Bahçe adeta Allah tarafından yeniden yaratılmış gibiydi.

Kötü deneyimim ve bu bilimsel gerçek ceviz ağaçlarının tamamen zararlı olduğunu da düşündürmesin. Sülfür gazı ozon tabakasını tamir etme özelliğine sahip. Ayrıca cevizin insan sağlığına faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok. Dünyadaki ceviz ağacı sayısı arttırılmalıdır. Ceviz ağaçları uzak bahçelerde ve canlıların daha az bulunduğu bölgelerde dikilmelidir…

Mutlaka Okumalısın

Plütokrasi Nedir? - Plütokrasi yönetimi nedir? - Plütokrasi ile yönetilen ülkeler …

Plütokrasi

Eric Hoffer – Kesin İnançlılar kitabını okurken “Plütokrasi” kelimesi karşıma çıktı. Basit anlamda plütokrasi nedir …

2 Yorum Var

  1. blank

    Ceviz, insan yaşamına olumlu katkıları olan güzel bir besin. Ceviz ağacı altında da oturmayiverilsin 🙂 her yer bitti de ceviz ağacı altı mı kaldı. Ceviz ağaçları ekilmeli ve ceviz tüketimi ucuzlayıp her eve girmeli. Sağlıklı besinler tüketmek herkesin hakkı. Güzel ve bilgi verici bir yazı olmuş. Blogunuzu severek takip ediyorum. Konuları ve içeriği seçerek ve filtreleyerek bize sunuyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir