Blog Yazarlığı Nedir? Blog Yazarlığı Nasıl Yapılır?

Blog Yazarlığı Nedir?

Bu yazımda ‘’Blog yazarlığı nedir?’’ – ‘’Blog yazarlığı nasıl yapılır?’’ sorularının cevabını bulacaksınız.

Blog yazarlığı nedir ve nasıl yapılır sorularına tatmin edici cevaplar verebilmek için öncelikle blog nedir ve blog yazarı kimdir onu bilmeniz gerekiyor.

Blog; ister amatör olarak ister profesyonel olarak insanların ilgi duydukları, bilgileri dahilinde paylaşmak istedikleri herhangi bir konuda yayın yapabildiği günlüğe benzeyen web siteleridir.  Bloglar genellikle ana sayfanın üstündeki en son yazıdan aşağıya eski yazılara doğru kronolojik sırada yayın yaparlar. İngilizcedeki “web” ve “log” kelimelerinin birleşmesinden oluşan weblog kavramının zamanla yaygınlaşmış adıdır.

Blog sahibi olan veya bloga içerik yazan kişiye blog yazarı (blogger) denir.

Blog Yazarlığı Nedir?

Ücretli ya da ücretsiz hizmetlerden faydalanarak bir web sitesi kurmak ve bu siteyi blog haline getirerek, blogun konusuna göre devamlı olarak güncel içerik girip ziyaretçilerini bilgilendirmek şeklinde tanımlayabiliriz.

Blog yazarlığının basit tanımları olmakla birlikte bu tanımlar çoğaltılabilir. Diğer sitelerdeki gibi kafanızı karıştırmak istemiyorum.  Blog yazarları hayatlarının bir bölümünü sizinle paylaşmayı isteyen ve bundan keyif alan bireylerdir. Yemek tarifleri, gezi, sanat, ev tasarımları, finans makaleleri gibi çeşitli konularda sürekli olarak yayın yaparlar.

Blog Yazarlığı Nasıl Yapılır?

Blog Yazarlığı Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle blogunuzu oluşturmanız gerekmektedir. WordPress.com, Tumblr, Medium, Typepad, SquareSpace veya Blogger gibi birçok ücretsiz blog açma servisi mevcut. Ücretsiz servis kullanmak istemiyorsanız alan adı ve hosting satın alıp, WordPress blogunuzu kurmanız gerekiyor. Blog altyapısı kullanmadan, sitenizi bloga çevirmeden blog yazarlığı yapamazsınız. Olmazsa olmaz birinci kuralımız budur.
 • Blog yazarlığı için uygun konu seçilmesi gerekmektedir. Bazıları bu uygun konuyu sınırlayarak uzman olduğunuz alana yönelmenizi önerir. Ben özellikle tek alana yöneldiğim bloglarımda tıkandım. Çeşitli konularda yazmak daha cazip geliyor. Tercih size kalmış.
 • Uygun konu veya konular belirledikten sonra rakip siteler analiz edilmelidir. Analizin ardından hatalı, gözden kaçırdığınız noktaları tekrar ele alarak plan hazırlamalısınız. Blog yazarlığı yapmak için diğer sitelere aşina olmalısınız ki önünüzü görebilesiniz.
 • Plan hazırsa içerik üretmeniz için ortada bir engel yok demektir. Kaliteli içerik üretmek için sürekli araştırma yapıp yeni yazılar oluşturmalısınız. Yayınlanmaya hazır dediğiniz,  içinize sinen içerikleri blogunuzdan paylaşmalısınız.
 • Blog yazarlığı yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli konu sadece kaliteli içerik oluşturmak değildir; yazınızı detaylı ve kaliteli yazacaksınız ama iyi bir anlatım kesinlikle şart.
 • Blog işine ciddi şekilde bakmalısınız. Blog yazarlığını ne kadar iyi yaparsanız o kadar iyi yerlere gelirsiniz. Kitap çıkarabilirsiniz hatta köşe yazarı bile olabilirsiniz. En bilinen örnek Pucca; zamanında boş ve faydasız şeyler yazmış olsa da kendine has anlatım tarzı ve yazma becerisi vardı. Bir roman yazmak gibi becerilere sahip olmasanız da blog yazarlığı yaparken kalite oluşturmanız gerekiyor.
 • Blog sayfanızı hem içerik hem de tasarım olarak sürekli geliştirip blog yazarlığına yakışır işler ortaya çıkarmalısınız. Herkesten farklı olmayı hedefleyip bu yönde durmadan ilerlemelisiniz.
 • Blog yazarlığı yapmanın en önemli noktalarından biri de başarınızı pazarlamak ve hedef kitlenizi iyi bilmekten geçiyor. Başarınızı pazarlamazsanız sabahlara kadar binlerce kelimelik özgün içerik yazın, kimse blog yazarlığı yaptığınızı fark etmez… Blog yazarı olarak kendinizi ve içeriğinizi piyasaya pazarlamak için en iyi yollardan birkaçı Twitter, Facebook, Youtube, İnstagram, blog sözlük,  ekşi sözlük gibi platformlarda tanıtımınızı yapmanızdır.

Blog yazarlığı nasıl yapılır başlığındaki maddeler bu kadar yeterli diye düşünüyorum. Maddeleri genişlettikçe farklı konulara girmek zorunda kalıyorum. Onlar başka yazılarda yer alacak.

Umarım temel bilgileri anlamanıza yardımcı olmuşumdur.

Mutlaka Okumalısın

Blogger - Blog Yazarı

Blogger Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Blog yazmak neredeyse zemin kattan başlamanız gereken profesyonel bir kariyer seçimidir. Başarılı olmak istiyorsanız ihtiyacınız olan …

5 Yorum Var

 1. blank
  Mustafa Alnıak

  Merhaba, bu güzel yazı için teşekkür ederim. Keyifle okudum ve twitter hesabımda memnuniyetle paylaştım 🙂 https://twitter.com/_MustafaAlniak_/status/1089631559257411590

  • blank

   Rica ederim hocam. Yazımı beğendiğine gerçekten sevindim. Sosyal medya hesabından da paylaşman çok motive edici oldu. Sağ olasın.

   Yıllardan beridir sessiz, sedasız ara ara bloguna bakarım. Severek okuduğum birisin.

 2. blank

  Benim için çok faydalı bilgiler içeriyor. Blog yazarlığı hakkında daha fazla yazı istiyoruz.

  • blank

   Blog yazarlığı hakkında yazılar gelecek hocam. İçerikler tatmin edici oldukça yayınlanacaktır. Yazmak için yazmıyorum. Gerçekten özen göstermeye çalışıyorum.

 3. blank

  Merhaba kendi web sayfam için blog yazıları yazmayı düşünmüştüm. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir