Blog Nasıl Açılır?

Blog Açmak - Ücretsiz Blog Aç - Ücretli Blog Aç
Bloglamaya başlamak özellikle fazla teknoloji bilginiz yoksa bir mayın tarlası gibi görünebilir. Bu yazımda sizlere blog nasıl açılır konusunda bilgilerimi aktaracağım.

Aslında bir blog oluşturma konusunda iki seçeneğiniz var: Ya ücretsiz blog platformlarını kullanacaksınız ya da kendi web sitenizi oluşturacaksınız. Sizin için her ikisini de ele alacağım. Kısaca artılarını ve eksilerini yazacağım. Böylece blogunuzu açmak için doğru kararı vermenize yardımcı olmayı umuyorum.

1- Ücretsiz bloglama platformları
Ücretsiz Blog Açmak

Ücretsiz blog açmak kimler için uygun?
Sıradan blogcular ve bloglarından para kazanmak istemeyenler için uygundur.

Artıları: Kurulumu çok kolay ve tamamen ücretsiz…

Eksileri: Özelleştirme – video / resim yüklemelerinin sınırları vardır. Genellikle reklam yerleştiremezsiniz veya satış ortağı bağlantıları kullanamazsınız. Özel bir alan adı kullanamazsınız ve hizmet sağlayıcı platform blogunuzu silme hakkını saklı tutar. Bir gün durduk yere blogunuz silinebilir.

Birçok platform ücretsiz blog oluşturmanıza izin verir ve kullanımı çok kolaydır. İlk başta rastgele blog yazmak istiyorsanız ücretsiz blog platformları sizler için uygun olabilir.

Ancak ücretsiz blog platformları çok sınırlayıcı olabilir. Yalnızca sınırlı bir ölçüde özelleştirebileceksiniz. Blogunuzda büyük boyutlu videolara ve resimlere depolama sınırı nedeniyle yer veremeyeceksiniz.

Bir diğer dezavantaj ise blog adresinizin platform markalı ‘www.sizinblogunuz.wordpress.com’ gibi bir şey olması…

Ücretsiz bloglama platformları, sitenize banner reklamlar veya satış ortağı bağlantıları yerleştirmenize izin vermez.  Para kazanmayı unutun!

En iyi ücretsiz blog platformları

WordPress.com – Kullanımı oldukça kolay, ücretsiz ve temel blog özellikleri sunan hizmettir. Aylık bir ücret ödemediğiniz sürece sitenize kafanıza göre reklam koyamazsınız. Özelleştirme ve genişletme için sınırlı seçenekler bana hiç yeterli gelmemişti.

Blogger – Google’ın ücretsiz blog barındırma hizmeti Blogger‘ın kullanımı gerçekten çok basittir. Ancak özelleştirme ve tasarım seçenekleri çok sınırlı. Yeni özellikler eklemek istiyorsanız çok fazla seçenek bulunmuyor.

Medium – Tasarımdan ziyade odak noktası yazı üzerinedir. Birçok gazeteci, yazar ve uzman tarafından kullanılır. Çalışmanızı belirli bir toplulukla paylaşmanın harika bir yoludur. Reklam yayınlayamazsınız ve kendi kişisel markanızı oluşturmak oldukça zordur.

2- Kendi siteni yarat
Blog Nasıl Açılır - Blog Açmak

Kendi blogunu açmak kimler için uygun?
Profesyonel blogcular ve bloglarından para kazanmak isteyenler için uygundur.

Artıları: Tasarım ve özelleştirme imkanınız var. Kendinize özel alan adınız olacak. İstediğiniz reklamı yayınlayabilirsiniz.

Eksileri: Alan adı ve barındırma için ödeme yapmanız gerekir; fakat merak etmeyin maliyetleri oldukça düşüktür.

Özellikle teknoloji meraklısı değilseniz kendi web sitenizi oluşturma düşüncesi oldukça korkutucu görünebilir. Yukarıda bahsettiğim platformlar üzerinden bunu yapmak oldukça kolaydır. Sadece birkaç dakikada blogunuzu oluşturabilirsiniz.

Kendi web sitenizle benzersiz marka oluşturabilirsiniz ve blogunuzun hizmet sağlayıcı tarafından silinme riski yoktur. Sitenin sahibi siz olacaksınız ve tamamen kontrol sizde olacak. WordPress, binlerce eklenti ve temaya sahiptir – hem kişiliğinize hem de blogunuzun konusuna uygun olana karar vermek için seçim yapmanız gerekiyor.

Karar sizin…

Mutlaka Okumalısın

Blogger - Blog Yazarı

Blogger Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Blog yazmak neredeyse zemin kattan başlamanız gereken profesyonel bir kariyer seçimidir. Başarılı olmak istiyorsanız ihtiyacınız olan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir