Blog Konusu Nasıl Bulunur?

Blog Konusu
Blog konusundaki en önemli şey kendinize özel bir alan – niş seçmektir – yeni blogcuların böylesine kalabalık bir blog dünyasında yaptıkları en büyük hata, şaşırtıcı veya farklı bir şey yapmaya çalışmadan hemen blog açmaktır.

Örneğin; moda sizin ilgi alanınıza giriyorsa genel moda içeriği oluşturmak yerine çevreye duyarlı tasarımlar hakkında blog yazısı yazarak kıyafetlere olan sevginizi çevre hakkında duyduğunuz büyük endişeyle birleştirmek daha mantıklı olacaktır. Bu şekilde özgün ve niş bir içerik yaratmış olacaksınız.

Blogunuz için konu bulmanın en iyi yolları şunlardır:

1. Diğer bloglara bakın – Bu sizin ilk dikkat etmeniz gereken nokta olmalı. Başarılı olan nedir? Ve daha da önemlisi eksik olan ne? Piyasadaki boşlukları bulun.

2. Google’ı kullanın – Kullanıcılar ne arıyor? Google’ın önerdiği aramaları kullanın ve kullanıcıların ne aradığını bulmak için otomatik aramalara bakın.

İlginizi Çekebilir:  (LSI) Gizli Anlamsal İndeksleme | LSI Anahtar Kelime Bulmanın 5 Yolu

3. Sık sorulan sorular için forumlarda arama yapın – Kullanıcılar sorularının yanıtlarını bulamadıklarında forumlara giderler. Ne soruyorlar? Ne için tavsiyeye ihtiyaçları var? Bu kullanıcıların neyle ilgilendiklerini ve ne hakkında bilgi eksikliğinin olduğunu bulun.

4. Güncel trendleri takip edin – Şu anda medyada hangi konular var? Uzun ömürlü bir konu seçmek iyidir; ancak erkenden trend konu tespit ederseniz hemen yazınızı hazırlayın. Müthiş hitler alırsınız!

5. Farklı içerik türlerini düşünün –  Nasıl yapılır kılavuzları hazırlayabilir misiniz? Yorumlar? Röportajlar? Listeler? Ne hakkında yazdığın çok önemli değil, seni diğerlerinden ayıran özellik nasıl yazdığın…

6. Kendi ilgi alanlarınızı ve tutkularınızı belirleyin – Yukarıdakilerin hepsi önemli olmakla birlikte ilginizi çekmeyen bir şey hakkında blog yazmanın hiçbir anlamı yoktur. Hemen sıkılırsınız ve insanlar coşku eksikliğinizi hemen anlar. Gerçekten önemsediğiniz bir şey hakkında yazın.

Mutlaka Okumalısın

Blogger - Blog Yazarı

Blogger Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Blog yazmak neredeyse zemin kattan başlamanız gereken profesyonel bir kariyer seçimidir. Başarılı olmak istiyorsanız ihtiyacınız olan …

2 Yorum Var

  1. blank

    Can bey gerçekten acemi arkadaşlar için faydalı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir