Ana Sayfa / Blog Yazarlığı / Blog Açarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Blog Açarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Blog Açarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Blog sahibi olma yolculuğu; CMS, niş, domain, hosting ve SEO gibi terimlerin ne anlama geldiğini bilmenizi gerektirir. Bu detaylar sağlam başlangıçlar için sanıldığından daha önemlidir.

Domain ve Hosting

Blog sahibi olmak bloğunuz için bir adres (domain) ve içeriğinizin depolanacağı dijital alanı kiralamayı (hosting) gerektirir. Hosting ve domain genellikle birlikte satın alınır ancak her ikisi de yıllık ödemeleri olan hizmetlerdir, bu nedenle satın almaktan çok kiralanan hizmetler olduklarını bilmelisiniz.

Domain (alan adı), bir web sitesini ya da bir bloğu ziyaret etmek için kullanılan youtube.com gibi adreslere denir. Bloğunuzun adı olarak da tanımlayabileceğimiz alan adlarının kısa, hatırlaması ve telaffuzu kolay, bloğunuzun amacını yansıtan kelimelerden oluşması önerilir. Zamanla sadece bir adresten ibaret olmadığını anlayacağınız alan adlarının seçiminde dikkatli ve özenli davranmak için araştırmalar yapmalı ve domain sorgulama araçlarında farklı kombinasyonlar denemelisiniz.

Hosting (barındırma), web sitelerinin yayınlanmasını sağlayan altyapı şeklinde ifade edilebilir. Bir blog Dünya’nın her yerinden ulaşılabilmesi için kesintisiz internet bağlantısı olan bir sunucuda depolanmalıdır. Hosting firmalarının sunucularında bloğunuz için alan kiralamak; uygun hosting paketini satın almanızı gerektirir. Güvenilir hosting hizmetini seçmeniz bloğunuzun güvenliğini ve performansını riske atmadığınız anlamına gelir.

Platform

İçerik yönetim sistemi (CMS) olarak bilinen platformlar teknik bilgisi olmayanların bloglar ve web siteleri oluşturmak, yönetmek ve düzenlemek için kullandığı yazılımlardır.

İlerde bloğunuzu başka bir platforma aktarmak zorunda kalmamanız açısından en baştan sizin için en uygun CMS’i seçmeniz gerekir. WordPress; kullanıcı dostu olması, ücretsiz olması ve ücretsiz tema ve eklentilerle bloğunuzun işlevini artırmanıza olanak tanıması gibi nedenlerle en çok tercih edilen içerik yönetim sistemidir. Çoğu hosting firmasının, hosting paketlerine tek tıklamayla yükleyebileceğiniz WordPress dahildir. Onun kadar popüler olmayan ama farklı özellikleri ile ön plana çıkan diğer önemli platformları da incelemek isterseniz Joomla, Drupal, Magento, Wix, Squarespace, Weebly, OpenCart ve Shopify’a göz atabilirsiniz.

Niş Seçmek

blank

Niş derinleşebileceğiniz bir konu odağında bloğunuzu şekillendirmek olarak tanımlanabilir.

Aklınıza gelen farklı konular hakkında yazılar yayınlamak ziyaretçilerin ve arama motorlarının bloğunuzun “neyle ilgili” olduğunu anlamasını zorlaştırır. Ancak bir nişe bağlı kalmak özel bir kitle oluşturmanızı ve nişiniz hakkında otoriter kabul edilmenizi kolaylaştırır. 2020’nin en kârlı nişlerine göz atmanız bloğunuzun ana konusuna karar verirken işinize yarayabilir:

  • Bilgi Teknolojileri
  • Sağlık, Fitness
  • Ürün İncelemeleri
  • Kişisel Finans
  • Yemek
  • Online Yatırım (Kripto Para Birimi, Hisse Senetleri, Bitcoin…)
  • Online Eğitimler

SEO

SEO’yu (arama motoru optimizasyonu); Google gibi arama motorlarında belirli anahtar kelimelerde sıralama almak için bloğunuzu optimize etmek şeklinde tanımlayabiliriz. SEO çok sayıda detayı olan ve düzenli takip edilmesi gereken süreçleri içerdiğinden Google’da ilk sayfada yer almayı hedefliyorsanız bir SEO uzmanından yardım almanız önerilir.

Blog açarken SEO açısından dikkate alınması gereken ilk adım nişinizle ilgili anahtar kelimelerden düşük sıralama zorluğuna sahip olanları bulmaktır. Anahtar kelimelerin arama hacmini ve zorluğunu görmek için Ahrefs, Moz veya SEMrush gibi araçları kullanabilirsiniz. İkinci adım, bulduğunuz anahtar kelimelere odaklanan içerikler oluşturmaktır. Bunu yaparken Google’a bakarak ilk on yazıyı incelemeli, ve daha iyilerini oluşturmak için elinizden geleni yapmalısınız. Daha iyi görsellere ve daha ayrıntılı açıklamalara yer vermeniz önemlidir. Üçüncü adım içeriğinizi tanıtmaktır.

Tanıtım

blank

En iyi blog içerikleri bile, sağlam bir tanıtım yapılmadan okuyucu toplayamaz. Kitlenizi büyütmek ve bloğunuza trafik çekmek için sosyal medyayı kullanmak işe yarayacaktır. Ayrıca nişinizdeki youtuber, blogger ve influencer’lara ulaşmanız önerilir, bunu yazılarınızda bu kişilerin video ve bloglarına link vererek kolaylaştırabilirsiniz.

Takipçilerinizle iletişim halinde kalmak istiyorsanız, en baştan bir e-posta abone listesi oluşturmaya da özen göstermelisiniz. Bloğunuza ekleyeceğiniz basit bir buton; yeni gönderileri okumak isteyenlerin mail adreslerinin listenize eklenmesini sağlayacaktır.

Backlink ve Dahili Bağlantılar

Backlink denen geri bağlantılar, Google’ın bir siteyi daha üst sıralara yerleştirmek için baz aldığı en güçlü göstergelerden biridir. İçeriğinize link verebilecek kişilerle bağlantı kurmaya çalışmadığınızda, arama sonuçlarında ilk sayfada yer almanız kolay olmaz.

Dahili bağlantılar sitenizdeki bir sayfadan sitenizdeki başka bir sayfaya verilen bağlantılardır. Okuyucularınızın bloğunuzda gezinmesine yardımcı olduklarından kullanıcı deneyimi ve SEO açısından önemlidirler. Ayrıca, yeni okuyucuların eski içeriklere göz atmasını sağlamanın kolay bir yolu olarak da bilinirler.

İçerik ve Tutarlılık

blank

Kimsenin hiç bir problemini çözmeyen gönderileri günlük veya haftalık yayınlamaktansa okuyucularınıza değer katacak, kaliteli içerikleri ayda bir yayınlamanız mantıklıdır. Bu amaçla hazırlanan yüksek kaliteli makalelerin geri bağlantı toplaması da kolay olur. Kaliteli içeriğin düzenli aralıklarla kitlenize sunulması, trafiği canlı tutacaktır.

Tema

Tema bir bloğun nasıl görüneceğini ayarlamanıza yarayan tasarımlara denir. Web tasarımcısı olmanıza veya herhangi bir kodlama bilgisine gerek kalmadan nişinize uygun şablonu yüklemenizi sağlar. İyi bir tema, bloğunuzun okunabilirliğini artırmaya yardımcı olmalıdır; hızlı, mobil uyumlu ve SEO dostu olması önerilir.

blank

Sonuç

Blog açarken dikkat edilmesi gerekenler ilk kez blog açacaklar için korkutucu ve karışık gelebilir. Ancak hayatınıza alacağınız mutluluk verici değişimlerden biri olacağını söylemek yanlış olmaz. Zaman içinde nasıl geliştiğinizi görmek hem sizin hem takipçilerinizin bu yolculuktan keyif almasını sağlayacaktır.

Blog açarken nelere dikkat etmeliyiz? sorusunun en güncel yanıtlarına hakim olmak isterseniz, blognasilacilir.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Mutlaka Okumalısın

Blog - Hit

Blog Trafiğinizi Nasıl Artırabilirsiniz?

Web sitenizi oluşturduktan, blog konusunu belirledikten ve ilk yazılarınızı yayınladıktan sonra büyük bir sorunla karşılaşacaksınız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir