Birbirine Çok Benzeyen Bayraklar

Bayraklar - Ülkeler - Birbirine Çok Benzeyen Bayraklar
Ulusal bayrak bir ülkenin kimliğini yansıtan ve anında tanınmasını sağlayan sembollerinden biridir. Genellikle insanlar hangi bayrakların hangi ülkeye ait olduğunu özellikle de Dünya Kupası ve Olimpiyatlar gibi uluslararası spor etkinliklerinde görerek öğrenirler. En azından ben öyle öğrendim. Bazen iki veya daha fazla bayrak birbirine çok benzediğinde karışıklık çıkabilir. Bilgi eksikliğinden kaynaklı ülkelerin bayrakları karıştırılabilir. Bu yazımda birbirine çok benzeyen bayraklara yer vereceğim.  Bu yazı sayesinde karışması muhtemel olan bayrakları karıştırmayacaksınız.

Çad ve Romanya
Çad Bayrağı - Romanya Bayrağı

Dünyadaki ulusal bayrakların hiçbiri bu iki ülkenin bayrakları kadar birbirine benzemiyor. Tasarımları ve büyüklükleri neredeyse aynı ve sadece iyi bir gözlemle fark edilebilecek mavi, sarı ve kırmızı dikey çizgiler arasındaki hafif gölge farkları var.

Romanya bayrağı 1861’de yatay çizgili eski sürümlerine dayanıyor. Çad bayrağı 1959’da Fransa’dan bağımsızlığını kazanmasından sonra oluşturulmuştur. Özgün tasarımının yeşil bir şeridi vardı ama Mali bayrağına çok benziyordu; bu yüzden mavi şerit ile değiştirildi. Andorra’nın da benzer bir bayrağı vardır ancak merkezi olarak yerleştirilmiş armasıyla ayırt edilir.

Senegal ve Mali
Senegal Bayrağı - Mali Bayrağı

Senegal ve Mali bayraklarının dikey şeritlerinde yeşil-sarı-kırmızı tasarım yer alıyor ancak renklerde hafif gölge farklılıkları var. Ek olarak Senegal’in bayrağı merkez şeritteki yeşil yıldızıyla ayırt ediliyor. Gine’de de benzer bir bayrak bulunuyor ancak şeritleri ters kırmızı, sarı-yeşildir.

Endonezya ve Monako
Endonezya Bayrağı - Monako Bayrağı

Bu iki ülkenin bayrakları hemen hemen aynıdır – iki yatay şerit şeklinde beyaz ve kırmızıdır – ancak Endonezya’nın bayrağı daha uzundur.

Her iki bayrağın da geçmişi yüzlerce yıl öncesine dayanıyor. Monako’nun bayrağı, Monegasque prens silahlarının kalkanındaki hanedan renklerine dayanıyor. Endonezya bayrağı, Majapahit imparatorluğu ile olan ilişkisine dayanıyor.

Yeni Zelanda ve Avustralya
Yeni Zelanda Bayrağı - Avustralya Bayrağı

Yeni Zelanda bayrağında dört tane kırmızı beyaz beş köşeli yıldız bulunmaktadır. Avustralya bayrağına altıncı büyük yıldız eklenmiştir ve mavilerdeki – kırmızılardaki gölge farkları bariz şekilde görülmektedir.

İrlanda ve Fildişi Sahili
İrlanda Bayrağı - Fildişi Sahili Bayrağı

İki bayrak diğer ülkelerin bayraklarına göre aslında daha az benzemektedir. Sadece yeşil, beyaz ve turuncu dikey çizgilerin ortak tasarımları kafa karıştırıcı oluyor. Aradaki fark; İrlanda bayrağındaki yeşil şeridin farklı yerde olmasıdır. Renklerin şeridine dikkat edilirse karıştırılacak bir şey yok.

Norveç ve İzlanda
Norveç Bayrağı - İzlanda Bayrağı

Norveç ve İzlanda’nın bayrağı aynı tasarıma sahiptir ancak renkleri tersine çevrilmiştir. Her ikisinin de kökenleri Danimarka bayrağına dayanmaktadır.  Her iki bayrakta da İskandinav haçı bulunmaktadır.

Norveç bayrağı beyaz kenarlı mavi haçlı kırmızı bir alana sahipken, İzlanda’nın beyaz kenarlı kırmızı haçı olan mavi bir alanı vardır.

Venezuela, Ekvador ve Kolombiya
Venezuela Bayrağı - Ekvador Bayrağı - Kolombiya Bayrağı

Eşit olmayan sarı, mavi ve kırmızı yatay çizgilerden oluşan bir bayrak 1822’de yeni Gran Colombia ülkesi tarafından kabul edildi. Bu ülke 1830’da dağılmış olsa da Kolombiya, Ekvator ve Venezuela bu bayrağın üç renkli tasarımını kendi bayraklarına dahil etmiştir.

Venezuela’nın eşit büyüklükte şeritleri varken, Kolombiya ve Ekvator’un daha büyük sarı şeridi vardır. Venezuela bayrağı merkezinde yay şeklinde yıldızlar ve üst köşesindeki ulusal arma ile de ayırt edilir. Ekvador bayrağının ortasında ülkenin arması bulunmaktadır.

Lüksemburg ve Hollanda
Lüksemburg Bayrağı - Hollanda Bayrağı

Hollandalılar 17. yüzyılın ortalarında kırmızı, beyaz ve mavi yatay çizgili bir bayrak kullanmaya başladı; kırmızı, orijinal turuncu şeridin yerini bu bayrak aldı.

Bu bayrak 1789’daki Fransız Devrimi’nden sonra dikey çizgili Fransız Tricolor’u için ilham kaynağı oldu.

Lüksemburg, Hollanda’ya yakın olmasına rağmen bayrağı Hollanda bayrağı değildir. Lüksemburg’un bayrağı Hollanda’dan biraz daha uzun olması ve farklı bir mavi tonu kullanması bakımından farklıdır.

Slovenya, Rusya ve Slovakya
Slovenya Bayrağı - Rusya Bayrağı - Slovakya Bayrağı

Beyaz-mavi-kırmızı yatay çizgili Rus bayrağının tarihi 17. yüzyılın sonlarına dayanmaktadır. Hollanda gibi üç renk üzerinde modellenmiştir. Üç renk modeli, doğu ve güney Avrupa’nın birçok ülkesi için bayrak tasarımına ilham kaynağı olmuştur.

Rus standardına en çok benzeyen iki bayrak(Slovakya ve Slovenya bayrakları) temel olarak Rus bayrağından daha uzun olması ve kendi ülkelerinin armasını bayrak tasarımına dahil etmesi bakımından farklılık göstermektedir.

Mutlaka Okumalısın

Plütokrasi Nedir? - Plütokrasi yönetimi nedir? - Plütokrasi ile yönetilen ülkeler …

Plütokrasi

Eric Hoffer – Kesin İnançlılar kitabını okurken “Plütokrasi” kelimesi karşıma çıktı. Basit anlamda plütokrasi nedir …

2 Yorum Var

  1. blank

    Sınavda çıksa 4 seçenek arasında zorlanır insan…
    Değerli bilgiler ile ayırt edilir duruma gelmiş
    Editöre teşekkür ederiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir