Bilgisayar Korsanlarını Durdurmanın 5 Yolu

Bilgisayar Korsanlarını Durdurmak - Hacker - Bilgisayar Korsanı
Bu yazımda “bilgisayar korsanlarını durdurmanın 5 yolu” hakkında bilgiler vereceğim. Eğer yeni işe başlıyorsanız ve piyasada yeniyseniz muhtemelen bilgisayar korsanlarının uğraşması için çok küçük olduğunuzu düşünüyorsunuz. Ancak Symantec‘e göre siber saldırıların % 43’ü küçük işletmeleri hedeflerken, Ocak 2016 NY Times makalesinde tüm çevrimiçi saldırıların % 60’ının küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedef aldığı bildiriliyor. Özetle: Küçük olduğunuz için saldırıdan muaf değilsiniz, hatta daha fazla saldırı alabilirsiniz.

Sadece zarar görecek verileriniz değil; müşterilerinizin bilgileri, banka hesaplarınız, kredi kartlarınız ve hatta müşterilerinizin kredi kartları olabilir. Bunlardan herhangi birinin zarar görmesi işinize veya mevcut şirketinize, ürün ve hizmetlerinize güven vermek için ekstra çaba sarf ettiğinizde felaket sonuçlar doğurabilir.

Ofisinizde sağlam güvenlik sistemi olsa bile, seyahat ederken verileriniz saldırıya uğrayabilir. Christopher Elliot’a göre oteldeki ortak wi-fi, havaalanındaki şarj istasyonları ve “ücretsiz” İnternet erişim noktaları verilerinizi “kötü adamlara açabilir.”

Kendinizi, çalışanlarınızı, girişimlerinizi ya da küçük veya orta ölçekli şirketinizi bilgisayar korsanlarından korumanın 5 yolu:

1-Şifrelerinizi Güvenli Hale Getirin – Bir Şifre Uygulaması Kullanın. (Ücretsiz veya Ücretli)

Gerçekten rastgele şifre oluşturmak kolay değil. Onları hatırlamak oluşturmaktan daha da zor… Bir şifre programı her iki görevi de başarıyla yerine getirir.

LastPass ve Dashlane, hem MacOS hem de Windows için ücretsiz ve ücretli seçenekler sunmaktadır. Her iki uygulama da şifrelerinizi korur ve hesabınıza güvendiğiniz cihazlardan erişmeyi kolaylaştırır.

2-Tüm Çalışanların Sabit Disklerinin Şifrelenmesini Sağlayın. (Ücretsiz)

Hacking, verilerinize sadece web üzerinden yasadışı bir şekilde erişmekle ilgili değildir; aynı zamanda daha da geniş kapsamlı bir şeydir. Kötü niyetli hacker (bilgisayar korsanı) ofis bilgisayarlarınızdan birini kolayca hackleyebilir ve değerli verilerden oluşan veritabanına erişebilir.

Bu yüzden tüm çalışanlarınızın verilerini şifrelemelisiniz. Hem Mac hem de Windows bunu gerçekleştiren yerleşik işlevlere sahiptir. Örneğin; Windows kullanıcıları “BitLocker” ı kullanmalıdır. Alternatif programlar için yazılım indirme sitelerine bakmanızda fayda var.

3-SMS Kullanmayın – Mesajlaşma Uygulaması Kullanın. (Ücretsiz)

SMS olarak gönderdiğiniz iletiler hacklemeye açıktır. Anlık mesajlaşma uygulamaları, finansal bilgiler veya fikri mülkiyet hakkındaki konuşmaların gerçekten özel olduğundan emin olmak için uçtan uca şifreleme sağlar. WhatsApp ve LINE hem harikadır hem de ücretsizdir. Bu uygulamaları sesli aramalar için de kullanabilirsiniz; böylece telefon faturanızdan tasarruf edersiniz.

4-İşletim Sisteminizi Otomatik Güncelleştirilecek Şekilde Ayarlayın. (Ücretsiz)

Büyük şirketler, geliştirdikleri uygulamaların ve işletim sistemlerinin güvenliğini artıran sürekli güncellemeler sunmaktadır. Hiçbir zaman gereksiz yere saldırılara açık olmamak için tüm şirket cihazlarını otomatik olarak güncelleme yapacak şekilde ayarlayın.

5-İnternetinizi VPN (Sanal Özel Ağ) ile Güvenceye Alın. (Ücretli)

İnternet’i halka açık yerlerde kullanırken aynı kablosuz ağdaki diğer insanların saldırılarına maruz kalabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızda ve telefonunuzda bir VPN kullanmak internet verilerinizi şifreler ve sizi veri hırsızlarından korur. Bir VPN kullanarak güvenli iletişimden emin olabilirsiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizin bilgisayar korsanlarına karşı korunmasını sağlamak için çok fazla para harcamanıza gerçekten hiç gerek yok! Tehlikeyi sezmek ve gerçekleşmesini önlemek için yukarıdaki gibi basit önlemler almak yeterli olacaktır.

Mutlaka Okumalısın

2021 - Teknoloji Terimleri

2021’in En İyi Teknoloji Terimleri Kılavuzu

Geçen yıl yeni teknolojiler ilerledikçe onları tanımlamak için kullanılan bazı kelimelerin popülaritesi arttı. 2021’de geniş …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir