Bilgi Kırıntıları: 2

Bilgi - Genel Kültür - Bilgi Kırıntıları
#
Sosyolog Robert Merton, Matta İncilindeki ayetten esinlenerek “Matta Etkisi” olarak bir tanım bulmuştur. “Çünkü kimde varsa ona daha çok verilecek ve o bolluk içinde olacak. Ancak kimde yoksa kendisinde olan da elinden alınacak.” Daha da büyük başarılara ulaşacak olanlar mevcut durumda zaten başarılı ve işi iyi gidenlerdir. En büyük vergi indirimlerinden yararlananlar zenginlerdir. En iyi eğitimi alanlar ve en çok özen gösterilenler, en iyi öğrencilerdir.  Fakirler vergi indiriminden faydalanamadığı için ekstra vergi yükü altında kalmaya devam ederler. Fakirler ve vasat öğrenciler zaten iyi eğitim alamazken yıllar içerisinde başarısız ve vasat yerlerde eğitim almaya devam ederler.

# Byte, 8 tane bit’in bir araya gelerek oluşturduğu değerdir.

# Latency, Türkçe’de bir işin yapılması için geçecek olan zamanı ifade etmektedir. Örneğin; bir filmi, müziği ya da resmi indirmek için beklediğimiz zaman latency kavramı ile açıklanmaktadır.

# İnternet; Amerika Savunma Bakanlığı tarafından nükleer bir savaş çıkma durumunda bile iletişimin devam edilebilmesi amacıyla geliştirilmiştir.

# Mosaic Netscape zamanında ortaya çıkan ilk tarayıcılardan biridir. Zamanında pazar payı %90’ları bulmuştur. Günümüzde %1 bile değil… Neyse… Microsoft bu pazar payını görerek browser (internet tarayıcısı) işine giriyor. İnternet Explorer, Mosaic Netscape büyüklüğü nedeniyle pastadan pay kapmak için geliştirilmiştir. Ayrıca İnternet Explorer aslında tam olarak bir Microsoft ürünü değildir. Microsoft, İnternet Explorer’ın lisansını Spyglass adında bir firmadan satın almıştır.

# Eski başarısını tekrar elde etmek isteyen Netscape, 1998 yılında Mozilla projesini hayata geçirdi ve başarılı oldu. Geliştirilmesine katkıda bulunduğu açık kaynak kodlu internet tarayıcısı hepinizin bildiği Firefox adlı tarayıcıdır.

# HTML (Hyper Text Markup Language – Hiper Metin İşaret Dili) web sayfalarının nasıl işleneceğini gösteren kodlardır. Sanılanın aksine HTML programlama dili değildir! Olsa olsa işaretleme – etiketleme dili denebilir.

# Çayların içerisinde yer alan bergamot normal üreticiler için sadece bir aromadır. Bergamot aslında portakal ve greyfurt arasında Antalya-Akdeniz bölgesinde de üretilen bir narenciyedir. Çaylarımızda onun kabuğundan elde edilen esansı kullanıyoruz. Ayrıca bergamot aromasını çay içerisinde tercih eden ve buluşunu yapan ilk ülke çay içme kültürünün kralı İngiltere’dir.

# Halvet sanılanın aksine cinsel ilişkiye girmek değildir. Türk Dil Kurumuna göre kimsenin bulunmadığı kapalı yer ve doğru kullanım olarak mahrem – görülmeyen alan demektir.

# Python programlama dilinin ismini ilk duyanlar herhalde kökeninin piton falan olduğunu düşünmüştür. Gerçek öyle değil… Hollandalı bir bilgisayar programcısı ve Python programlama dilinin yazarı olan Guido van Rossum BBC’de yayınlanan “Monty Python” adlı komedi dizisinden esinlenerek “PYTHON” ismini koymuştur.

Mutlaka Okumalısın

Plütokrasi Nedir? - Plütokrasi yönetimi nedir? - Plütokrasi ile yönetilen ülkeler …

Plütokrasi

Eric Hoffer – Kesin İnançlılar kitabını okurken “Plütokrasi” kelimesi karşıma çıktı. Basit anlamda plütokrasi nedir …

2 Yorum Var

 1. blank

  Ne zaman yeni bir kelime görsel aklıma “acaba .com’lu alan adı alınmış mıdır” diye soru geliyor 🙂
  Matta Etkisi’ni sevmedim. Robin Hood Etkisi daha güzel bir etki 🙂
  Can hocam, güzel kırıntılar serpiştirmişsiniz. Teşekkürler.

  • blank

   Beğendiğine sevindim hocam. Bilgi Kırıntılarının .com’u dolu 🙂

   Akişmet seni spam olarak sınıflandırıyor hocam. Neden bilemedim. Son zamanlarda istenmeyene takılıyorsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir