Bedelli Askerlik Tecrübelerim

Bedelli Askerlik - Bedelli Askerlik Deneyimleri
Hatay İskenderun Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı’nda 2019/4B bedelli olarak askerlik hizmetini yerine getiren bir bahriyeliyim. Buradaki tecrübelerimi yeni bedelli askerlik yapacak adaylara aktarmak istedim. Hatay İskenderun Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı’nda en erken bedelli 2020 yılında olacağı için yazımı İskenderun bedelli rehberi olarak değil de genel bedelliye hitap edecek şekilde hazırladım.

Öncelikle bedelli askerleri küçümseyici yorumlardan kaçınmanızı tavsiye ediyorum. ONAYLAMAM! Sonuçta devletimiz böyle bir hak vermiş; kimseye laf söylemek düşmez!

Hadi başlayalım…

Bedelli Askerliğe Giderken Yanınızda Neler Götürmelisiniz?

# Kimlik ve Sevk belgesi 🙂
# İç çamaşırı, atlet, çorap… En önemli şeyler olduğu için yanınıza bol miktarda alın.
# Banyo ve yüz havlusu verildiğinden eminseniz yanınıza almayın! İskenderun’da önceki celp döneminde askerlik yapanlar geç verildiğini söyleyince her ihtimale karşı yanıma almıştım. Söylediklerinin tam tersi çıktı ve giriş yaptığım gün havluları verdiler. Boşuna götürmüş oldum.
# Eşofman – T-shirt – Mevsim bahar ya da yaz ise şort
# Temassız kredi kartı. Askerlikte nakit para kalktığı için her şey kart ile alınıyor. Özellikle temassız kart alırsanız tüm otomatlardan istediğiniz içeceği anında alırsınız. Otomatlar temassız harici kart kabul etmiyor!
# Terlik – Spor Ayakkabı
# Tırnak makası
# Boyuna asılabilen ipli cüzdan… Her an hareket halinde olduğunuz için boyuna asılan cüzdan gerçekten çok mantıklı. Sürekli yat kalk komutları sırasında boyunda taşıdığınız ipli cüzdan size engel oluşturmayacaktır.
# Diş macunu ve diş fırçası…
# Tıraş köpüğü ve tıraş bıçağı
# Duş jeli – Şampuan – Lif – Sıvı Sabun
# Islak mendil – Peçete – Tuvalet Kağıdı
# Pudra – Krem – Parfüm
# Yastık Kılıfı
# Horlamalardan rahatsız olurum derseniz kulak tıkacı alabilirsiniz. Ben kulak tıkacı almadım.
# İlaçlar içeri girerken alınıyor. Revirci arkadaşlar daha sonra günlük ihtiyacınız kadar sizlere veriyor. Yakalanmama ihtimalini göze alarak yanınıza almanızı tavsiye ederim. Revire çıkıp ilaç yazdırmak ve ardından gelmesini beklemek acil durumlarda can sıkıcı olabiliyor. Askerlikte ilaç hayatınızı gerçekten kolaylaştırır.
# Tuşlu cep telefonu (mümkünse kamerası olmasın)

Bedelli Askerliğe Giderken Yanınızda Neler Götürmemelisiniz?

# Kilit! Bedelli askerliğe gelenler hırsızlığa yönelecek kadar bilinçsiz değil. Herkes belli yaşı aştığından kilit götürmek gerçekten gereksiz oluyor. Kilit hiç takmadım ve takanı da görmedim. İnsanlara güvenmeyi öğrenin! Zaten koğuş nöbetçileri var. Kimse sizin üç kuruşunuza ve kıçı kırık eşyanıza tenezzül etmez.
# Tabanlık… Getirip kullananı hiç görmedim. Tamamen gereksiz olmasa da tercih edilmiyor!
# Akıllı telefon… Evet, bir şekilde içeri sokanlar oluyor. Riske girmeye değmez diyorsanız yanınıza almayın. Önceki celp dönemindeki arkadaşlar fazlaca suistimal ettiği için bizi detaylı bir şekilde aradılar. Girişte telefonum elimden alındı. Allahtan İskenderun’da emanet vardı da kargo yapıp geri göndermekle uğraşmadım.
# İğne ve iplik! Tamamen gereksiz…  Acil durumlarda terziye söylerseniz zaten yardımcı oluyor. Ben yanıma almadım. Sökülen şeyleri terzi arkadaşlara rica ettim hemen hallettiler.
# Bot boyası ve fırçası… Getirenler bir kere bile kullanmadan uzun dönem arkadaşlara hediye etti. Bedelli süresi kısa olduğu için botları boyamaya gerek kalmıyor. Islak mendille tozunu alsanız yeter. Ben öyle yaptım.
Temiz ve kirli çamaşır torbası… Normal poşetler işinizi görecektir. Kesinlikle gereksiz… Getirenler hiç kullanmadı ve evine geri götürdü.
# Çamaşır filesi… Çamaşır yıkama fırsatı bir kere verildi! Bence çamaşır filesi gereksiz… Ufak tefek çamaşırlarınızı elde yıkayabilirsiniz. Yanınızda götürmenize gerek yok.

Bedelli Askerlikte Eğitim Nasıl?

# Bu sorunun cevabını net olarak veremem. Türk Silahlı Kuvvetleri bir eğitim programı hazırladı; fakat eğitim birlikleri kendine göre daha hafif ya da daha zor şekilde eğitim verebiliyor.
# Birinci hafta yanaşık düzeni eğitim var. Sağa sola dön, selamlama, uygun adım yürüyüş vb. şeyler.
# İkinci hafta atış eğitimi ve atış var. İkinci haftamız sadece silah üzerineydi. G3 sök, tak, atış pozisyonu al vb. şeylerin eğitimini aldık. İkinci haftanın son gününde ise atış yaptık. Daha sonra G3 söküp yağladık ve temizledik.
# Üçüncü hafta yemin törenine hazırlık ile geçti. Sadece bu kadar değil. Bu üç haftada gece eğitimden tutun, sürünme, koşma vs. daha birçok faaliyet yapıldı. Tekrar ediyorum bu eğitim faaliyetleri farklılık gösterebiliyor. Her kışla hatta her bölük bile birbirinden farklı koşullarda olabiliyor. Yani genel bir cevap vermek zor. Kendinizi akışa bırakıp zevk almaya bakın. 🙂
# Talim öğretmenleri uzun dönem askerlerden seçilmiş çavuşlar oluyor. Eğitimlere teğmenlerin dışında uzman çavuşlar da katılıyor. Çekirdekten yetiştikleri için onlar eğitim konusunda diğerlerine göre daha tecrübeliler.
# Herhangi bir rahatsızlığınız varsa eğitimlerden muaf olabilirsiniz. Belirtmekten çekinmeyin. Komutanlar bile öncelliklerinin sağlık olduğunu söyleyecektir.

Genel Olarak Söyleyeceklerim

# Kışın gidenler tüm koğuş grip oluyor demişti. Yaz ayında gitmeme rağmen grip oldum. Tüm tabur antibiyotik kullanıyordu.  Yaz ayında bildiğiniz soğuk algınlığı ve antibiyotik kullandım. Hastalanmamak pek mümkün değil.
#
Kabızlık sorununu herkes yaşıyor. Size ne iyi geliyorsa yanınıza alın. Kuru kayısı ya da ilaç vs… size kalmış. Es geçmeyin…
#
19 gün boyunca belirli bir alanın dışına çıkmadan, her gün aynı şeyleri yaparak yaşıyorsunuz; bazen canınız sıkılabilir ya da sabrınız taşabilir. Kendinize mukayyet olun.
#
Yemeklerde, banyoda, tuvalette, kantinde çok sıra oluyor. Sabır olayında kendinizi aşmaya hazır olun!
# Eğer olumlu şeylere odaklanırsanız çok dinlendirici bir 19 gün olur. Eğer olumsuz şeylere odaklanırsanız cehennem olur. Kendinizi ona göre programlayın!
# Hastalık başladığı an revire çıkın. İlacın gelmesi iki üç günü bulabiliyor.
# Koğuş arkadaşlarınız ile bol bol vakit geçirmek zorundasınız; çünkü yalnız takılacağınız alan neredeyse hiç yok! Onlarla bol bol diyalog kurarak eğlenceli vakit geçirmeye bakın. Amaç vaktin hızlı geçmesini sağlamak…
# Er gazinosunda televizyon mevcut. Kumanda kimdeyse oranın patronu odur. Kumandayı herkesten önce almaya çalışın.
# Sivil hayatınızdaki gibi insanları etiketleyip dışlamayın. Yok o şucu yok bucu diye niyet okumayın. 3 haftada bu tarz şeylere girmenize gerek yok. İnsanlarla düzeyli şekilde iletişim kurduktan sonra size zararı dokunmaz.  Aynı bölükteyseniz hatta aynı koğuştaysanız istemeseniz bile yüz yüze bakıp iletişim kurmak zorundasınız.
# Dikkat çekmeden, sessiz sakin bir askerlik yapmanızı tavsiye ederim.
19 gün boyunca kimsenin görüş alanına girmeden, kavgasız gürültüsüz bir askerlik yaptım.
# Sıralarda ne en önde oldum ne de en arkada… Ne iş olursa ya ön sıradan ya da en arka sıradan alıyorlar. 🙂

Askerlik enteresan bir tecrübeydi. 20 yaşından beri her gün askerlik yükümlülüğüm aklıma gelirdi. Kazasız belasız halledip evime dönmek beni gerçekten çok mutlu etti. İnşallah sizlerde ailenize sağ salim kavuşursunuz.

Umarım “bedelli askerlik tecrübelerim” adlı yazımı faydalı bulmuşsunuzdur. Bedelli askerlikle ilgili sormak istediğiniz her soruya cevap vermeye hazırım. Konuya yorum bırakarak sorularınızı bana iletebilirsiniz.

Mutlaka Okumalısın

Plütokrasi Nedir? - Plütokrasi yönetimi nedir? - Plütokrasi ile yönetilen ülkeler …

Plütokrasi

Eric Hoffer – Kesin İnançlılar kitabını okurken “Plütokrasi” kelimesi karşıma çıktı. Basit anlamda plütokrasi nedir …

14 Yorum Var

 1. blank
  Post Apokaliptik

  Geçmiş olsun hocam. Güle güle gidip güle güle gelmişsiniz.

 2. blank

  Hocam merhaba. Akıllı telefonu nereye emanet bırakabiliriz? Gidişte de dönüşte de yanımda olsun istiyorum.

 3. blank

  Efsane bir rehber olmuş! Eyvallah reis.

 4. blank

  18 OCAK İSKENDERUN
  TELEFONU BIRAKABİLECEĞİMİZ YER VAR MI ? YUKARI DA CEVAP OLARAK VAR DEMİŞSİN DE. O GÜNDEN BU YANA DEĞİŞMEMİŞTİR HERHALDE DEĞİL Mİ ?

  • blank

   Telefonu İskenderun Deniz Er Eğitim Alayına girdiğinizde kendi bünyesindeki emanete vereceksiniz. Kıyafet aramasından hemen önce telefonunuzun olup olmadığını soracaklar. Orada teslim edeceksiniz.

 5. blank

  NE TÜR İLAÇLAR GÖTÜRMELİYİZ. ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ BAŞ AĞRISI VS ? REVİR VARSA İLAÇ GÖTÜRMENİN Bİ ANLAMI VAR MI

  • blank

   Normalde detaylı arama yaparlarsa veya siz söylerseniz tüm ilaçlarınızı elinizden alırlar. Reçeteniz varsa günlük almanız gereken ilacı birer birer verirler.

   Ya da ilacınızı saklarsınız bulamamalarını umarsınız o zaman içerisi sokabilirsiniz.

   Revir var ama acil antibiyotik, ağrı kesici almanız gerektiği durumlarda ilacın gelmesi iki gün sürebiliyor. Tercih sizin.

 6. blank

  kendi hattınımı götürdün yoksa askercel mi aldın askercel zorunlu mu ve askercel olmazsa telefonu içeri almıyorlar gibi bir soylenti var teşekkürler çok bilgilendirici olmuş

  • blank

   Askercell alan yok herkes kendi hattını götürüyor. Mesai saatleri içerisinde komutanların gözünün önünde konuşmadığın sürece kimse askercell mi normal hat mı diye kontrol etmez. Sadece uyarırlar… O kadar…

 7. blank

  S.a 3 telefon ile gitsek 2 normal 1 tuşlu. Birini emanete bıraksak direk 2sini sokabilir miyiz acaba.

  • blank

   Aleyküm Selam. Akıllı telefonları arama sırasında emanete vermenizi isteyecekler. Verip vermemek size kalmış. Suistimal ederseniz ya da yakalanırsanız ceza alabilirsiniz.

   Kamerası yoksa tuşlu telefona karışmazlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir