Ana Sayfa / Faydalı Bilgiler / Baykuş Ölümün Habercisi mi? Baykuş Uğursuz mu?

Baykuş Ölümün Habercisi mi? Baykuş Uğursuz mu?

Baykuş

Baykuş uğursuz mu? Baykuş ölümün haberci midir? Gelin bu ön yargıları birlikte yıkalım!

Ben, diğer insanların basit batıl inançlarını kesin olarak reddeden biriyim. Asla diğerleri gibi basit ön yargılı ve yanlış genel geçerlere uymam. SORGULARIM. Araştırarak, kaynaklara dayanarak ve yorumlayarak bir sonuca varırım.

Dünyamızdaki hiçbir canlının uğursuz veya ölümün habercisi olduğunu düşünmüyorum. Olsa olsa biraz itici, mide bulandırıcı falan bulabilirsiniz. Fare, yılan, akbaba ve benzeri canlılar… En fazla olumsuz duygulara sahip olursunuz, fazlası değil…

Maalesef Anadolu’daki bazı köylerdeki yaygın inanışa göre “baykuş gelen evden cenaze çıkarmış” derler… Hatta bu önyargılı inanışı şehirlerde bile sürdüren insanların olması hayreti mucip.

“Baykuş ölümü getirir” söyleminin kaynağı nedir?

Elektriğin olmadığı, bilgi çağının öncesinde hastaların olduğu evler vardı. Modern tıp gelişmediği için 7/24 hastanın bakıma ihtiyacı oluyordu. Yoğun bakım yok, özel bakım üniteleri yok, hastane yok… Hiçbir şey yok… Bildiğiniz hastanın yanında nöbet tutan ve bakımını yapan akrabaları vardı. Ayrıca elektrik yoktu ama ilkel şartlarda ışıklı bir ortam yaratılıyordu.

Bilindiği gibi baykuş gece avlanmaktadır. Avları kuşlar, böcekler, sürüngenler gibi canlılardır. Böcekler ve benzeri canlılar ise ışık kaynağına yönelirler. Işık kaynakları böcek ve pervaneleri; böcek ve pervaneler, bunları avlayan kemirgenleri, kuşları ve küçük sürüngenleri; kemirgenler, kuşlar ve sürüngenler ise bunları avlayan baykuşları çeker. Döngünün sonunu baykuş tamamlar.

Evin içinde hastanın başında bulunanlar ilkel ışık kaynağından dolayı baykuşun geldiğini görürlerdi. Hasta bakıma muhtaç ve çok kritik seviyede olduğundan dolayı ömrü çok yoktu. Doğal olarak kısa süre sonra Hakk’ın rahmetine kavuşuyordu.

Yukarıda bahsettiğim gibi baykuşun avlanmak için geldiği yer olmasına rağmen insanlar ölüm ve baykuş arasında buradan bağlantı kurup “ölümün habercisi” olarak nitelendirmişlerdir.

Ne kadar düz mantık ve yanlış değil mi? Bildiğiniz günah keçisi olarak baykuşa sarmışlar…

“Baykuş uğursuzdur” söyleminin kaynağı nedir?

Cahiliye döneminde Araplar hayvanları korkuturlardı. Hayvanlar sağa giderse işlerine veya yollarına devam ederler, sol tarafa giderse yapacakları şeyden vazgeçip uğursuzluk getireceği şeklinde yorumlarlardı. Bildiğiniz totem gibi bir şey yaparlardı. Arap coğrafyasındaki hayvanları ürkütme ve bu hareketi yorumlama nedeniyle uğursuzluk söylemi muhtemelen buradan kaynaklanıyor.

Hz. Peygamber (asm) bir hadis-i şerifinde, “İslâm’da taşe’üm (uğursuz sayma, kötüye yorma) yoktur; en iyisi tefe’ül (iyiye yorma) dır.” (Buharî, Tıb, 54)

Bu zararlı anlayışın İslam’da bulunmadığını gayet açık ifade etmiştir.

Diğer bir hadiste ise şöyle buyurulmuştur:

“Eşyada uğursuzluk yoktur, safer ayında uğursuzluk yoktur, baykuşun ötmesinde bir uğursuzluk yoktur.” (Müslim, Selâm, 102)

Yahudi ve Hristiyanlarda da mevcut olan; kulağı yarık, boynuzu kırık hayvanları ve bazı sesleri de uğursuz kabul etme düşüncesinin İslam’da yeri yoktur. Bu olumsuz durumların kaynağı Bâbil, Mısırlılardır. Buradan Hristiyanlık ve Yahudiliğe geçmiştir.

Hiçbir dayanağı olmayan “baykuş uğursuzdur” ya da “baykuş ölümü getirir” inancına sahip olanlar hayatın her anını korku ve endişe içinde yaşarlar. Baykuş akıllı ve güzel bir kuştur. Farklı manalar çıkarmak aptallık ve cahilliktir…

Mutlaka Okumalısın

İzlemek - Seyretmek

İzlemek ile Seyretmek Arasındaki Fark Nedir?

Bu yazımda İnsanların günlük yaşamda kullandığı ama farkında olmadığı bir şeyden bahsetmek istiyorum. ‘’İzlemek ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir