Azerbaycan Türkleri ile Türkiye Türkleri aynı insanlar mı?

Azerbaycan Türkleri - Türkiye Türkleri
Türkiye Türkleri
, Azerbaycan Türklerinden ve sonuçta her ikisi de Orta Asya Oğuz Türk boylarından gelmektedir.


Yemenli
ve Lübnanlılar etnik olarak aynı insanlar mı? Cevap hayır ama yine de kendilerini Arap olarak görüyorlar ve bu şekilde sınıflandırılıyorlar. Aynı dili konuşuyorlar ve aynı kültüre – köklere sahipler.

Persler ve Tacikler etnik olarak aynı insanlar mı? Cevap hayır ama yine de kendilerini Fars olarak görüyorlar ve aynı dili, kökleri ve kültürü paylaşıyorlar.

Amerikalılar ve Avustralyalılar etnik olarak aynı insanlar mıdır? Yan yana mı? Cevabı hayır ama yine de kendilerini beyaz olarak görüyorlar ve aynı dili konuşuyorlar, aynı kökleri ve kültürü paylaşıyorlar.

Şimdi Türkiye ve Azerbaycan (Azerbaycan Cumhuriyeti ve İran’daki Azerbaycan Türkleri) hakkında konuşalım:

Türkiye aslında Türklerin “doğum yeri” değil. Orta Asya, Türkistan olarak bilinen bir bölgedir. Uzun lafın kısası Oğuz Türkleri Azerbaycan ve Anadolu’ya (günümüz Türkiye’sine) göç etmeye başladı. Oğuz Türk boyları gelmeden önce hem Azerbaycan hem de Anadolu farklı etnik gruplara sahipti. Doğal olarak geldiklerinde yeni ırklarla karıştılar ve modern Türk nüfusunu oluşturdular. Anadolu’daki Türkler, Osmanlı İmparatorluğunu Sünni İslam’a dayanarak inşa ettiler. Azerbaycan’da Türkler Şii İslam’a dayalı Safevi İmparatorluğu kurdular. Irksal anlamda değil İslami inançlar için birbirleriyle mücadele ettiler. Zamanla Azerbaycan’dakiler “Azerbaycan Türkleri” adını aldılar ve Anadolu’dakiler “Türkiye Türkleri” olarak anıldılar.

Bugün Türkiye Türkleri ile Azerbaycan Türkleri kendilerini kardeş olarak görüyorlar. Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyeti iki devletli bir millet olarak kendini ifade etmektedir. Dil, kültür, gelenekler, tarih onları birbirine bağlar ve bu bağlantılar günümüzde her zamankinden daha güçlü hale gelmiştir.

Mutlaka Okumalısın

Plütokrasi Nedir? - Plütokrasi yönetimi nedir? - Plütokrasi ile yönetilen ülkeler …

Plütokrasi

Eric Hoffer – Kesin İnançlılar kitabını okurken “Plütokrasi” kelimesi karşıma çıktı. Basit anlamda plütokrasi nedir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir