Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir ve Neden Önemlidir?

SEO neden önemlidir?

Seo Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO); sitenizi arama motorunun isteklerine göre uyarlama işlemidir.

SEO
; sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları başarıya doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır.

SEO; tüm sürecin bir dizi kurala, bir dizi aşamaya ve bir dizi denetime sahip olan bir çerçeve olarak düşünülebilir. Başarılı olmak için bu kurallara uymanız, aşamaları bilmeniz gerekiyor.

Site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılır. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak adına yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

Arama motorlarına yönelik uyarlama yaparken siteniz aramalarda daha fazla şans kazanabilir, trafik çekebilir ve para kazanabilir. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) işlemi temel olarak başarı ve gelir sağlamaya yönelik bir çalışmadır.

Zor ve uzun bir süreçtir; çeşitli değişkenleri anlamanız ve yöntemler geliştirmeniz gerekiyor. Ancak istediğiniz kitleye ulaşmaya başlayınca karşılığını almak çok güzel bir duygu…

SEO Neden Önemlidir?

Arama motorlarının internet sitelerine büyük bir trafik sağladığını aşağıdaki resimden görebilirsiniz.
SEO İpuçları

Gördüğünüz gibi web üzerindeki tüm trafiğin neredeyse % 60’ı Google aramasıyla başlıyor. Diğer popüler arama motorlarının (Bing, Yahoo ve YouTube gibi) trafiklerini de işin içine katarsanız tüm trafiğin% 70,6’sı bir arama motorundan geliyor. Bu muazzam bir rakam! Kim bu trafikten faydalanıp gelir elde etmek istemez ki?
Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

 • Seo, hedefinize yönelik trafik sağlar. Arama motorlarından (Google, Bing, Yahoo, vb.) gelen organik trafikten daha iyi bir şey yoktur. Yapay ve saçma trafik sağlamaktansa Arama Motoru Optimizasyonunun önemini kavrayarak hareket etmek daha mantıklı.
 • Kullanıcıların çoğu arama sonuçlarındaki en üstteki üç siteden birine tıklamaktadır. Bundan yararlanmak ve web sitenize ziyaretçi kazandırmak için web sitenizin üst sıralarda görünmesi gerekir.
 • Arama motoru kullanıcıları, arama motorlarına güvenir ve aradığı anahtar kelimeler için en üst sıralarda yer alan sitelere girer. Alt sırada ve arka sayfada yer alan siteler çok güvenilir ve kaliteli bulunmaz. Örneğin; İzmir Klima Servisi diye arama yaptınız. İlk sayfada ve en üstte çıkan teknik servis numaraları mı ararsınız, yoksa 2. 3. sayfada çıkan sitelerdeki numaraları mı ararsınız?
 • SEO sizi rekabette öne geçirebilir. İki web sitesi aynı şeyi satıyorsa arama motoru için optimize edilmiş web sitesinin daha fazla müşteriye sahip olma ve daha fazla satış yapma olasılığı daha yüksektir.
 • SEO sadece arama motorları ile ilgili değildir; aynı zamanda iyi SEO uygulamaları web sitesinin kullanılabilirliğini arttırır.

Özetle: Arama Motoru Optimizasyonuna önem vermeden, web siteniz iyi bir sıralama şansına sahip olamayacaktır. Bu da trafik alamamanız ve sonuçta gelir elde edememeniz demektir.

 

Mutlaka Okumalısın

Blog SEO İpuçları - Blog Yazısı Optimize Etme

Blog Yazılarınızı Optimize Etmek İçin 10 İpucu | Blog SEO İpuçları

Takipçilerim blog yazılarının SEO için nasıl optimize edileceğine dair ipuçları paylaşmamı istedi. İletişim sayfasından bu …

2 Yorum Var

 1. blank

  Başlangıç seviyesindeki arkadaşlar için gayet güzel bir anlatım olmuş.

 2. blank

  Yeni başlayanlar için bilgilendirici bir yazı olmuş. Arama motoru optimizasyonu, internet sayfasına kendi çevresinin dışında birileri tarafından bulunarak ziyaretçi çekmek isteyenler için olmazsa olmaz bir konudur. Kısaca özet geçmişiniz hocam, güzel olmuş. Uzun uzadıya yazılsa zaten kitap oluyor 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir