Adam Kayırmacılık (Nepotizm) Nedir?

Adam Kayırmacılık - Nepotizm - Torpil
Adam kayırmacılık
, güçlü bir figürün akrabasına-tanıdığına-çoluğuna-çocuğuna uygun nitelikler olmadan iş sağlamasıdır. Hayatta en nefret ettiğim tipler bunlardır. Maalesef ülkemizdeki kaosun ve kalitesizliğin sebebi nepotizmdir. Osmanlı zamanından günümüze kadar bu toprakların başına bela olmuş bir virüs. Adeta genlerimize işlemiş gibi…

Toplumumuzun acilen bunun bilincine varıp kendine gelmesi gerekiyor.

Adam kayırmacılık dün vardı, bugün var, yarın da olmasın. Artık olmasın!!!

Kayırmacılık Nedir?

Adam kayırmacılık, gücü olanların tanıdıklarına, genel olarak aile, memleketli ve arkadaşlara, özel ve haksız bir iyilik göstermesi anlamına gelir. Bu özel muamelenin örnekleri tercih edilen kişiye iş vermeyi, bir şirket içinde daha fazla fırsat sunmayı veya ücretlerini artırmayı içerebilir.

Nepotizm örnekleri çoğaltılabilir. Adam mobilya üretim yeri açtıysa bile usta birini değil de memleketlisini işe alıyor. Ülkede doğru düzgün usta bile bulamıyorsunuz. Ahbap çavuş ilişkileriyle işler yürüyor. Bankaya gidiyorsunuz vip müşteri olmamasına rağmen banka çalışanı tanıdık diye onun işini yapıyor. Adamını bulan ailesinin tümünü en ala yerlere getirip insanların hakkını yiyor. Sıra beklemeden işini görenlerden…. Puff içim bunaldı. Bu insanlar yüzünden ülkemize ve yaşama aidiyetimizi kaybediyoruz.
Nepotizm

Kayırmacılık (Nepotizm) Kavramı Nasıl Doğdu?

“Nepotizm” kelimesinin kökeni piskoposların ve papaların aile üyelerine özellikle yeğenlerine özel ayrıcalıklar ve terfiler verme alışkanlığı kazandığı 17. yüzyılın ortalarına kadar uzanan İtalyan yeğen kelimesinden gelmektedir. Çoğu zaman “yeğenleri” aslında gayri meşru oğullarıydı. Ve böylece adam kayırmacılık-nepotizm kavramı doğdu.

İş dünyasında kayırmacılık, ekonomik veya istihdam açısından kişinin aile üyelerine veya arkadaşlarına iltimas gösterme uygulamasıdır. Örneğin; liyakate bakılmaksızın arkadaşlara ve akrabalara iyilik veya iş vermek bir adam kayırmadır.

Network ile nepotizm arasında ince bir çizgi vardır. Genel olarak network sağlayıp çalışıp konuşup, liyakatini kanıtlayan kendine imkan yaratanlara hadi ses çıkarmayalım ama tanıdıklar ve bulunduğun yer itibariyle kendi adamına iş ayarlıyorsan bu network değil torpildir!

Torpilin (yapanı – yaptıranı da fail olarak yargılatacak) Türk Ceza Kanununa nitelikli bir suç olarak girmesini her şeyden çok isterim. Belki bir gün.. Var bir hayalimiz!!!

Not: Bunların hepsi benim kişisel görüşüm ve bilgilerimdir…  Dolayısıyla katılmıyorsanız her zaman yorumlara açığım.

Mutlaka Okumalısın

Davul - Zurna - Gelin Alma

Davul Zurna Kıroluğu ve Lümpenlik!

Güzel bir Pazar sabahı düşünün… Hava tam uyumaya müsait, keyfiniz yerinde mis gibi uyuyorsunuz. Hafta …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir