Açıköğretim Bilgisayar Programcılığı Bölümü Açıldı!

Bilgisayar Programcılığı - ATA AÖF - AÖF Bilgisayar Programcılığı
Arkadaşlar size güzel bir haberim var… 2013-2014 eğitim öğretim yılında Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde açılan bilgisayar programcılığı bölümü 2014 yılı Temmuz ayında ani bir kararla kapatılmıştı. Kapatılma nedeni tam açıklanmasa da tahminim özel üniversite ve meslek yüksekokullarının engelleriydi… O dönem adalet ön lisans, gazetecilik lisans okuduğum ve kpss düşündüğüm için nasıl olsa seneye kayıt yaparız deyip kayıt  zamanını es geçip kayıt yaptırmamıştım. Şans bu ya bir sene öğrenci aldı ve kapandı… 2020 yılına kadar açıköğretim bilgisayar programcılığı Atatürk Üniversitesi bünyesinde öğrenci kabul etmemişti. En büyük hatam o dönem kayıt yaptırmamak olmuştu.

Neyse ki 2020-2021 eğitim öğretim yılı itibariyle Atatürk Üniversitesi Açıköğretim olarak staj zorunluluğu olmadan bakın altını çiziyorum staj zorunluluğu olmadan bilgisayar programcılığı bölümünü tekrardan açtı. Sizlerde daha sonra pişman olmamak için mutlaka kayıt yaptırın! Seneye ne olacağı belirsiz… Bakarsınız yine engellenir…

Türkiye ortalamasında herhangi meslek yüksekokuluna iki sene emek verip onbinlerce lira paranızı barınma, ulaşım, temel ihtiyaçlar için harcayacağınıza on numara fırsat ayağınıza gelmiş. Kaçırmayın! Evinizde güzel güzel  eğitim alıp bu alanda kendinizi geliştirmeye çalışın. Örgünde harcayacağınız paranızı da dilerseniz programcılık alanında online eğitimlere harcarsınız.

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bilgisayar Programcılığı Hakkında Genel Bilgiler

Programın Seviyesi:

Önlisans

Programın Süresi:

2 yıl

Programın Amacı:

Sürekli gelişen bilgisayar teknolojilerinin mesleki uygulamalarda kullanımı yönünde teorik bilgi düzeyini artırmak ve bu alanda yenilikleri izlemek amaçlanmaktadır. Gelişen teknolojileri kullanma becerileri kazanmak isteyen herkese açık olan bu program çalışan, üreten ve yeniliklere açık bireyler yetiştirmektedir.

Programın Kazanımları:

Bilgisayar Programcılığı Önlisans Programı’na kayıt olan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu bölgesel bazda teknik, ticaret ve kız meslek liselerinin ilgili programından mezun olmuş, diğer dengi lise mezunları ve halen herhangi bir resmi veya özel kurumlarda görev yapan bireylerden oluşmaktadır. Dolayısıyla aktif olarak görevde bulunan bireylerin programdan mezun olmaları görev yapılan alanda hizmet kalitesini artıracaktır. Bununla birlikte programın, mezun olanların memuriyet müktesebatı açısından da faydaları olacaktır.

Programda Uygulama (Staj): Programda uygulama (staj) etkinliği bulunmamaktadır.

Programın İstihdam Alanları:

Bu programdan mezun olacak öğrenciler önlisans programlarından mezun olan öğrencilerin kazanmış oldukları genel haklara sahip olacaklar, onlar gibi kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilme imkânı bulacaklardır. Ayrıca bu programdan mezun olacak öğrenciler tekniker unvanı almaya hak kazanır.

Programın Diploma Bilgisi:

Programı başarı ile tamamlayan öğrencilerin diplomalarında “Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi” mezunu ibaresi yer alacak ve bu diploma diğer önlisans diplomalarının sağladığı tüm yasal hakları sağlayacaktır.

ATA-AÖF Bilgisayar Programcılığı Ders Müfredatı
Bilgisayar Programcılığı - ATA AÖF

 

Detaylı bilgi almak için ATA-AÖF Bilgisayar programcılığı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Mutlaka Okumalısın

Plütokrasi Nedir? - Plütokrasi yönetimi nedir? - Plütokrasi ile yönetilen ülkeler …

Plütokrasi

Eric Hoffer – Kesin İnançlılar kitabını okurken “Plütokrasi” kelimesi karşıma çıktı. Basit anlamda plütokrasi nedir …

169 Yorum Var

 1. blank

  DGS geçiş hakkı olucak degilmi bide Atatürk üniversitesi açıköğretim sistemi kötü diyorlar bilgilendirirseniz sevinirim

  • blank

   DGS geçiş hakkı her zaman olacak. Atatürk Üniversitesi AÖF sisteminin iyi-kötü yorumu kişiden kişiye değişebilir. Tabii ki on yıllardır var olan Anadolu Üniversitesi ile kıyaslayınca eksikleri olacaktır.

  • blank

   Bu bölümü bitirince dgs ile bilgisayar mühendisliğine geçiş yapılabiliyor değil mi

  • blank

   malesef bende gaza gelip kaydoldum, ama materyaller ciddi anlamda çok zayıf. Kodlama pdf materyaller üzerinden öğrenilecek bişey değil. devletin kasasını doldurmak için uydurulmuş beş para etmez bişey işte.

   • blank

    Materyal konusunda size hak vermemek mümkün değil. Anadolu Üniversitesinde epub, html formatları var. İndirip elektronik kitabımda okuyorum. Denemeler, konu özetleri, özet videolar, sesli anlatım, uzun ders videoları her şey ama her şey var. Atatürk Üniversitesi materyal anlamda çok sıkıntılı.

    Uygulama anlamında test alanını geçtim videolu anlatım bile yok. Atatürk Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesini kıyaslama yazısı hazırlamam gerekiyor. Bu gerçekleri birileri söylemeden kendilerini düzeltmezler.

 2. blank

  merhabalar ben 2 bölüm arasında kaldım sizinde düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum makalelerinizi okuyorum ve kendime faydalı buluyorum 1.tercihim “Anadolu Üniversitesi” Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü 2.tercihim bu yeni açılan “Atatürk Üniversitesi” Bilgisayar Programcılığı kararsız kaldım ikisi arasında.Anadolu üniversitesi hepsinden daha iyi diyorlar sizce atatürk üniversitesini seçmeli miyim seçmez isem neden ?

  • blank

   Merhabalar;

   AÖF Web Tasarımı ve Kodlama hakkında yazdığım yazıya göz atmanı tavsiye ederim.
   https://candirgen.com/aof-web-tasarimi-ve-kodlama-bolumu-hakkinda-bilgiler/

   İkisi arasında açıkça söylemek gerekirse tercih yapmak zor. İkisinin de faydaları var. Unvan olarak da farklı şekilde nitelendirilirsiniz.

   Şöyle yapabilirsiniz. Web Tasarımı ve Kodlama bölümüne YKS ile girersiniz. Yerleşirsiniz. Kaydınızı yaptırıp öğrenci olursunuz. İkinci üniversite hakkından yararlanarak (aöf web tasarımı ve kodlama öğrencisi olacaksınız) önlisans bilgisayar programcılığına kayıt yaptırabiliyorsunuz. İkinci üniversite hakkı diye bir şey var. Bilginiz dahilinde değilse mutlaka araştırın.

   Yani ikisini aynı anda okumanızı tavsiye ediyorum. Ben öyle yapacağım.

   AÖF olarak Atatürk Üniversitesi daha yeni sayılır. Anadolu Üniversitesinin oturmuş bir sistemi var. Bu bir gerçek…

 3. blank

  Merhaba Yazı İçin Teşekkürler Sorularım Olacak Bilgisayar Programcılığı Aöf Ücretleri Ne Kadar ve Kayıt veya Sınav İçin Erzuruma 1 Kere Bile Gidilmesi Zorunlu mu?

 4. blank

  Yazı için teşekkürler, tercihlerime ekledim. Bir sorum var mümkünse, sınavları nasıl yapıyorlar anadolu üniversitesinden farklı tabi ama farkı nedir anlayamadım

  • blank

   Vizeler ve finaller Anadolu Üniversitesi Açıköğretim fakültesi gibi yapılıyor. Sınav şekli aynı. Tarihler farklı sadece. Çan eğrisi Atatürk Üniversitesinde daha düşük olabiliyor. Ayrıca Atatürk Üniversitesinde bütünleme, üç ders vs. var. Anadolu Üniversitesinde sadece yaz okulu var.

 5. blank

  Merhaba, bu bölüme kayıt yapmayı düşünüyorum ama İstanbul’daki bürolarının adreslerini bulamadım. E-postayla kendilerine de sordum ama cevap yok. Bu ilgisizlik beni düşündürüyor.

 6. blank

  merhaba sizce atatürk üinversiesi bilg prog aöf mü yoksa kırklareli üni uzaktan eğitim okumak mı mantıklı ? aöf diploması işe girmemiz de sıkıntılar yaratır mı ? son olarak 2. üniversite olarak kayıt yaptırabiliyor muyuz ? teşekkürler

  • blank

   AÖF-Örgün fark etmez bu tarz bölümlerde kişisel yetkinlik önemlidir. Gerçeği konuşmak gerekirse Kırklareli Üniversitesi de Atatürk Üniversitesi gibi sıradan taşra üniversitesidir. Üniversiteye anlam yüklemeye gerek yok. Boğaziçi değil yani umarım anlatabilmişimdir.

   2. Üniversite hakkından yararlanarak kaydolabilirsiniz. Gidip örgün bilgisayar programcılığına kaydolup ikinci üniversite olarak bilgisayar programcılığına kaydolmanız mümkün değil. Bölümünüz dışından ikinci üniversite seçilebiliyor. Okunan/mezun olunan bölüm tekrar seçilemiyor.

 7. blank

  merhaba dgs için hangisi daha f/p bir aöf bölümü?
  anadolu web tasarım mı ataturk uni bilg. prog. mı?
  web tasarımda ortalama kasmak daha kolay olur diye düşünüyorum. Hemde yıllardır olan bir bölüm olduğu için çıkmış sorulara da bakabilirim. Sizce web tasarımdan bilg. muhe geçiş kaldırılır mı? öyle bir şey olur diye korkuyorum. Öyle bir şey olmayacağını bilsem web tasarımı direkt seçerim.
  Sizin düşünceleriniz neler?

  • blank

   İçerik olarak bilgisayar programcılığı daha tatmin edici. Örneğin Web tasarımı ve kodlama bölümünde 2. sınıf 2. dönemde internet tabanlı programlama diye bir ders var. Her dile bir ünite ayrılmış. Oldukça dağınık ve yetersiz. Atatürk Üniversitesinde ise internet programcılığı 1 dersi (2.sınıf 1. dönemde) sadece PHP diline ayrılmış PHP öğrenmek için daha detaylı ve güzel bir anlatım var. İçerik olarak Atatürk üniversitesi TERCİH edilesi…

   Fakat ortalama kasıp yazılım, pc mühendisliği için Web tasarımı ve kodlama okumak daha mantıklı. 1. sınıfın ilk döneminde sırf bu amaçla çalışıp 3,92 ortalama yaptım.

   Kaldırılma ihtimali gün geçtikçe düşüyor. ÖSYM kılavuzlarında deli gibi uzaktan, açıköğretim bölümleri açılırken kaldırılması bu saatten sonra mantıksız olur.

 8. blank

  Merhaba.Bu sene 4 yıllık bir üniversiteye gideceğim.2. üniversite olarak 2 yıllık bilgisayar programcılığı düşünüyorum.2 yıl sonra 4 yıllık bölümüme devam edersem dgs sınavına girebilir miyim?

 9. blank

  Merhaba, ben makine mühendisi mezunuyum. Bu sene ikinci üniversiteye başvurmayı düşünüyorum. İki bölüm arasında kaldım. Auzef YBS ve Ata-Aöf Bilgisayar programcılığı. Sizce iki bölümün de artılarını eksilerini göz önüne aldığımızda hangisi daha uygun?

  • blank

   Merhabalar…

   Atatürk Üniversitesi Bilgisayar programcılığına yazılırsınız. Mezun olunca dikey geçiş ile AÖF yönetim bilişim sistemlerine kayıt yaptırabilirsiniz. Amacınız diplomasıyla çözüm bu.

   Odaklanmak ve fayda sağlamak istiyorsanız bilgisayar programcılığı daha mantıklı… Yönetim bilişim sistemleri kodlamadan anlayıp bu işin işletme, yönetim kısmına odaklanılan bölümdür.

   Her şeyden ayrı olarak yorumum auzef yönetim bilişim sistemleri müfredatı biraz daha kod kısmına odaklanıyor. Fayda sağlar tarzda…

   Bu arada her ikisini aynı anda okuyabiliyorsunuz. 🙂

  • blank

   Merhaba.Ben bi kamu kurumunda memurum.Anadolu AÖFde işletmeden mezun olmam için 2 dersim kaldı.tekniker olabilmek için Atatürk üniversitesi. Bilg.progr. Okumam gerek. Siz bu bölümü tavsiye edermisiniz benim durumum için yoksa daha kolay bi bölümmü seçmeliyim

 10. blank

  İçerik için teşekkürler, 5yıllık MD, yakında uzman olacak bir dr olarak zamanında küsürat puanlarla kaybetip giremediğim boun cs’e girmek için başvurdum bende 🙂
  bakalım hayalimi gerçekleştirebilecek miyim 🙂
  herkese iyi dersler.

 11. blank

  Merhaba kesinlikle iletişim çok zayıf
  Ben de bu programa kayıt yaptırdım ve muaf olduğumuz dersler için herhangi. Bir not döküm belgesi istenmedi. Derslerden muaf olduğumuzu belirten bir şey mi göndermemiz gerekiyor.

  • blank

   Muafiyet işlemlerimin yapılması için ne yapmalıyım?

   Daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olan yeni kayıtlı öğrencilerin mezuniyet bilgileri Yükseköğretim Kurulu Bilgi Sistemi (YÖKSİS)’te bulunduğu takdirde muafiyet işlemleri Fakültemiz tarafından yapılacaktır. Bu durumdaki öğrencilerin herhangi bir evrak göndermelerine gerek yoktur.

   https://www.ataaof.edu.tr/SSS/SSS/1/9

 12. blank

  Yorum yaptım ancak yorumum paylaşılmadı internetimde bir sorun oldu sanırım, tekrar yapıyorum.

  Bilgisayar üzerinde vakit geçirmeyi, uğraşmayı çok seven bir eşit ağırlık öğrencisi olarak bilgisayar alanında okumak istiyorum ancak eşit ağırlıkta bu pek mümkün değil. ATAAÖF bilgisayar programcılığı ya da bilgisayar mühendisliğine geçişe izin veren herhangi bir AÖF bölümünü 2 yıllık okuyup, DGS ile mühendisliğe geçmeyi düşünüyorum ancak bir öğretmenim bunun uzun ve zahmetli olacağını, bunun yerine eşit ağırlığın bilişimle en alakalı bölümü olan yönetim bilişim sistemlerini uygulamalı bilimler fakültesinde olmak şartıyla yazmamı tavsiye etti. Uygulamalı bilimler fakültesinde bulunan en iyi YBS’nin sıralaması 150 binle Akdeniz. Bölümün sıralaması kötü olduğu için karar veremedim. Hala DGS + mühendislik ile YBS arasındayım… Siz ne önerirsiniz, durumum hakkında yardımcı olabilir misiniz çok kararsızım. Ayrıca eğer 2 yıllık açıköğretim okursam 2 yıl boyunca bir yakınımın yanında bilişim alanında staj yapar gibi çalışıp meslek öğrenme imkanım da var.

  • blank

   Öğretmenler ve rehber hocaları yanlış yönlendirmeye devam ediyor. YBS çok riskli bir tercih olabilir. Boğaziçi YBS kazanıyorsanız eyvallah ama onun dışında ybs sizin isteklerinizi karşılamayabilir.

   Siz planladığınız gibi aöf ile ilerleyin. Ardından DGS ile ilerlersiniz. Yakınınızın yanında bilişim alanında kendinizi geliştirin. Piyasaya hazır olun.

 13. blank

  Merhaba Öncelikle yazınız için teşekkürler ben Gebze Teknik Malzeme müh 2. sınıf öğrencisiyim Atatürk üni Bilgisayar Programcılığını 2. Üniversite olarak seçmeyi düşünüyorum genel olarak Atatürk Üniversiitesi nasıl bir de ek olarak şehir değiştirmem söz konusu değil dimi herhangi bir sebepten dolayı herşey uzaktan online olarak yapılıyor teşekkürler..

  • blank

   Atatürk Üniversitesi bizlere açıköğretim olarak hizmet veriyor. Kayıt online. Yüz yüze sınavlar var. Ülkemizdeki tüm illerde sınav yapılmaktadır. Diploma bile kargo-posta ile geliyor.

 14. blank

  Ben de bu donem sizin gibi iki bolume de kayit oldum. Yine ben de 2 sene sonra dgs ye girip 4 yillik yazilim muhendisligine gecmek istiyorum. Biliyorsun ki dgs de onlisans not ortalamasi da onemli. Iki okulu da ayni anda iki sene sonra bitirdigimizde dgs de hangi okulun onlisans basari puanina gore hesaplayacaklar?

  Bilkent elektronik 2011 mezunuyum ama ayni donemde 10 ders biraz gozumu korkutuyor malum is hayati da var. Siz nasil hepsini yonetiyorsunuz?

  Syg

  • blank

   Dgs’ye hangi önlisans programından başvurduysanız ona göre diploma puanı hesaplaması oluyor.

   Benim elektronik kitabım var. Ders kitaplarını epub olarak atıp her an her yerde okuyorum. Otobüste, öğle yemeğinden sonra, iş dönüşü ve yatmadan önce. Bu dediklerim bir – bir buçuk saat sürüyor. Daha sonra e-kampüs vb. öğrenme portalından çalıştığım derse ait deneme çözüyorum. Anlamadığım konu olursa videolu ders anlatımı izliyorum.

   Günlük bir buçuk saat çalışmayla rahatlıkla götürebilirsiniz.

 15. blank

  AÖF Bilgisayar prog. Seçmek için şartlar nedir? Kayıt yaptıracağım ama nereden yapacağım anlayamadım.

 16. blank

  Merhaba ben şu an bilgisayar mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim, bu 2 yıllık prgramcılık eğitimini almam bana bi katkı sağlar mı?

  • blank

   Mutlaka fayda sağlar. Fakat bana sorarsanız “gereksiz” olur.

   Siz alanınızda hedefinize göre ilerleyin. Ders programına baktığınız zaman web programlama daha ağır basıyor. Web programcılığı anlamında fayda sağlar diyorsanız buyurun kaydolun.

 17. blank

  merhaba biraz spesifik bir soru sormak istiyorum. bu sene web tasarıma kaydoldum. seneye ataturk uni. programcılığa kaydolsam programcılığı bir senede bitirebilir miyim? bilginiz var mı?

 18. blank

  Can Bey merhaba, öncelikle bu yoğun ilginiz ve detayli bilgilendirmeleriniz icin tesekkur ederim. Ben Auzefde son donemimi okuyacagim örgünden makine myo kazandim ve 2. universite kapsaminda dgs/kpss/ekpss uzerine yonelip muhendislige zorlamak istiyorum bu acidan baktigimizda web tasarim mi daha avantajli olacak yoksa bilgisayar programciligi mi? ve tabi ki 2 yil sonra dgs de sorun yasar miyiz yardimci olursaniz sevinirim, saygilar.

 19. blank

  Can Bey öncelikle yazınız ve araştırmalarınız için teşekkürler.

  Ben bu yıl Anadolu Üni Web Tasarım ve Kodlama bölümüne ön kayıt yaptırmıştım. Atatürk Üniversitesinin sitesinide merak ettiğim için ziyaret ettim. Sizinde konuda açmış olduğunuz gibi bu yıl Bilgisayar Programcılığı Bölmünün açıldığını fark ettim. Şu an bu iki bölüm arasında kalmış bulunmaktayım. Kendimce kodlama yapıyorum. Ama bir resmi evrak diplomada bunun yanında olmasını istedim. İki okulun şartlarını detaylı bir şekilde araştırdım. Anadolu Üni. Materyal, ders içerkleri bakımından daha zengin ve pratik bir okul. Üstten ders almak konusunda ise 45 krediye kadar izin veriyor. Yani okulu yaz okuluyla beraber 1.5 yılda bitirebilme imkanı sunuyor. Atatürk Üni. İse bütünleme sınavı yapıyor ama her dönem 30 kredi alabilirsin daha fazlasını sistem vermiyor. Materyal konusunda Anadoludan açık ara geride kalmış. Sınav geçme notu tamamen çana bağlanmış. Anadolu ise 35 üstü alan çana dahil olur denmiş. Bu yılda 3 ders sınavınıda yapmama kararı almış. Anadolu Üni Web Tasarım ve Kodlama bölümünde ben gibi Lisans mezunu bir kişi 18 ders alarak mezun olabilecek. Atatürk Üni Bilgisayr Progracılığında ise 20 ders alarak mezun olabilecek. İki bölümün derslerine baktığımda ise aşırı bir fark yok. Burada belirleyici farklar sizce nedir? Bölüm olarak hangisini tercih etmek bizlere daha faydalı olabilir? Ünvan konusunun ayrıntısı nedir?

  İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.
  Saygılarımla..

  • blank

   Öncelikle iki bölümü de aynı anda okuyabiliyorsunuz. Bu konuda düşünceniz nedir bilmiyorum ama ikisi birden rahat şekilde bitirilebilir. Anadolu Üniversitesi daha oturmuş olduğu için materyaller zengin ama inanın bölüm olarak çok fazla şey katmıyor. 2 yıllık eğitimin ardından web tasarım temelleri ve web hakkında fikir elde ediyorsunuz. Fazlasıyla yetersiz olduğunu kendinizde göreceksiniz. Erken bitirilebilmesi avantaj evet. Bölüm zor değil. Kasmıyor… Unvan olarak web tasarımcı unvanı alıyorsunuz. 

   Atatürk Üniversitesi erken bitmiyor. Çan var evet ama Anadolu Üniversitesinde de çan var ona takılmayın. Atatürk üniversitesi müfredat olarak daha çok şey katıyor. İnternet programcılığı 1 dersi komple PHP. İnternet programcılığı 2 komple javascript. Web Developer olmak için gayet güzel detaylı dersler mevcut. Bilgisayar programcılığı web tasarım bölümden daha çok şey katar. Hem unvan hem de bilgi olarak.

   Belirleyici faktör kendinizi ne alanda geliştireceğinize karar verip ona göre gelişiminize katkı sağlamak.

 20. blank

  Ben bu programı önkayıt yaptırdım ders muafiyeti için neler gerekli diye bakıyordum ki hali hazırda yükseköğretim programına devam ediyorsanız ders muafiyetinden yaralanamazsınız diye yazıyor sitede mail oalrak sordum ama bi cevap gelmedi sizin bilginiz varsa cevaplarmısınız

  • blank

   Bana da cevap vermediler. Atatürk Üniversitesinin en büyük dezavantajı bu…

   Geçen sene kayıt olan arkadaşlarıma sordum. 2. üniversite olarak kayıt yapanlar otomatik olarak ortak derslerden muaf oluyormuş.

   Eğer muafiyet için ekstra bir durum söz konusu olursa bu yazıdan duyuru yaparım. Ara ara takip edin.

   • blank

    Yani şuan bi yükseköğretim programına kayıtlıyım benim de muaf olucakmı edebiyat ınkılap yabancı dil

    • blank

     Daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olan yeni kayıtlı öğrencilerin mezuniyet bilgileri Yükseköğretim Kurulu Bilgi Sistemi (YÖKSİS)’te bulunduğu takdirde muafiyet işlemleri Fakültemiz tarafından yapılacaktır. Bu durumdaki öğrencilerin herhangi bir evrak göndermelerine gerek yoktur.

     Ara sınıf öğrencilerinden Fakültemize kayıt yaptırdıktan sonra diğer yükseköğretim kurumundan mezun olanların ise dilekçe ve formlar bölümünde bulunan “Ders Muafiyet Başvuru” formunu Dekanlığımıza ulaştırması gerekmektedir.

     YÖKSİS’te kaydı bulunmayan öğrenciler bilgilerini YÖKSİS’e işletmek üzere mezun oldukları yükseköğretim kurumu ile iletişime geçmelidirler. Yabancı üniversiteden mezun olan öğrenciler Fakültemize muafiyet dilekçesi, onaylı diploma sureti veya onaylı transkript belgesini göndermelidirler.

     Evraklar Fakültemize elden veya posta/kargo yolu ile ulaştırılmalıdır. Faks ile gönderilen evraklar işleme konulmayacaktır. Muafiyet işlemleri her yarıyılın ikinci haftası sonuna kadar yapılmaktadır.

     https://www.ataaof.edu.tr/SSS/SSS/1/9

 21. blank

  Merhaba , ben makine mühendisliğinden mezun oldum . İkinci üniversite için bölüm düşünüyorum kendimi biraz yazılım konusunda geliştirmek istiyorum cok merakım var yazılım alanına sizce atatürk üni’de bilgisayar programcılığı okumak mı yoksa anadolu üni’de yönetim bilişim sistemleri veya web tasarım ve kodlama bölümlerinden birini okumak mı mantıklı olur ?

 22. blank

  Merhabalar Can Bey,

  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

  Muaf olacağımız derslerin saydırılması noktasında YÖKSİS ten direk bilgilerin alınacağınızı yazmışsınız ancak kayıt olduktan sonra halen üzerimde bu dersler gözükmektedir. Sizde ilk başladığınızda nasıl gözükmekteydi?
  Ayrıca muaf olduğumuz derslerin ortalaması anladığım kadarıyla ortalamaya katılmadığı için siz ortalamayı yüksek tutmak adına bu dersleri(İng türk dil vb) almış mıydınız?

  İyi günler dilerim.

  • blank

   İlk başta benimde dersler gözüküyordu. Şu an baktığımda ortak derslerden muaf olmuşum. Sizin yöksis’te mezuniyetiniz varsa ve 2008 öncesi mezun değilseniz otomatik olarak derslerin düşmesi gerekiyor. Tekrar kontrol edin.

   Ben ortak dersleri almadım. Onlara enerji harcayacağıma bölüm derslerine daha çok odaklanıyorum.

 23. blank

  Merhaba. Ben de yeni kayıt yaptırdım. Ancak kafam oldukça karıştı. LMS bölümünde her ders için hafta hafta ders içerikleri var. Ancak haftaların başlangıç ve bitiş tarihi kısımları boş. Bu nedenle uygun bir ders çalışma planı oluşturmakta zorlanıyorum. Örneğin, “Hafta 3” hangi tarihler arasına denk geliyor, bu belli değil. Diğer bir sorun da, bu dönemin en önemli iki dersi olan “Programlama Temelleri” ve “Web Tasarımın Temelleri” derslerine ait hocaların ders anlattığı konu anlatımlı video içerikleri yok. Yalnızca PDF dökümanları var. Umarım kısa zamanda bunlar eklenir. Aksi halde en önemli dersleri sadece PDF okuyarak vermek zorunda kalacağız.

  • blank

   Sistem Anadolu Üniversitesi ile kıyaslayınca fazlaca yetersiz ve özensiz. pdf dışında epub formatı bile yüklü değil. Şu an sistem güncelleniyor olabilir. Biraz daha bekleyelim bakalım. Pandemi nedeniyle gecikmeler yaşanıyor olabilir.

   • blank

    Sık sık ÖBS’ye ve ana siteye bakmama rağmen en ufak bir duyuru bulamadım. Buraya bakmasam o derslerin başladığından haberim yoktu. Ne sorulara cevap verebiliyorlar ne de öğrenciyi bilgilendiriyorlar.

    İki hafta önce başlamış görünüyor. Geçen süreyi nasıl telafi edebilirim? Gökhan’ın dediği gibi haftalar belli değil.

 24. blank

  Bu arada belirtmeyi unuttum Can Bey. Bu konuya değindiğiniz için ayrıca teşekkürler.

 25. blank

  Merhaba Can Bey, bu bölümü bitirdikten sonra DGS ile Bilgisayar Mühendisliğini kazandığımızda kazandığımız üniversitede 3. sınıftan devam ediyorken yine Matematik dersleri olacak mı bilginiz var mı acaba

  • blank

   Bilgisayar mühendisliği inanılmaz derecede matematik ağırlığı olan bir bölüm. Matematik bilenler bile zorlanacaktır. Kazandığınız zaman 3. sınıftan devam etmiyorsunuz. Sınıfsız olarak 1-2-3-4 sınıftan sürekli ders alıyorsunuz çok kasarsanız 2.5-3 yılda bitirebilirsiniz.

 26. blank

  Can Bey merhabalar. Öncelikle yayınlamış olduğumuz ve halen yayınlamaya devam ettiğiniz bilgilendirmeler için teşekkür ederim, gerçekten hepsi birbirinden faydalı.
  Ben ikinci üniversite kapsamında Atatürk üniversitesi Bilgisayar programcılığı okumayı planlıyorum. Bu hususta iki sorum olacak. Birincisi, 2 yıllık eğitim süresini tamamladiktan sonra DGS sınavına girme hakkım olacak mı ? İkinci sorum ise, eğitim uzaktan mi olacak yoksa Erzurum a gitmem gerekecek mi ?

  • blank

   Sizlere fayda sağlıyorsam ne mutlu bana. Güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum.

   Dikey geçiş sınavına girme hakkınız olacak. Önlisans mezunları bu haktan ömür boyu faydalanabiliyor. Eğitim açıköğretim mantığı ile oluyor. Kayıt online. Vize pandemi nedeniyle online final muhtemelen yüz yüze şehrinizdeki üniversitelerinizde-okullarınız olur. Mezun olunca diploma adrese kargo ile geliyor. Erzurum’a hiçbir zaman gitmenize gerek yok.

 27. blank

  Merhabalar Can Bey;
  Ben bilgisayar teknolojilerine, animasyon vb içerik üretmeye, kodlama gibi alanlarda yetkin olmaya meraklı bir sınıf öğretmeniyim. Şu an sınıf öğretmenliğimi yapıyorum bir yandan da Erzincan Binali Yıldırım Üni. temel eğitim alanında yüksek lisans yapıyorum. İlgi alanım doğrultusunda tez konumu bile artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik ile ilişkilendirdim. Bir şekilde bu alanda eğitim almak istiyorum. ATAUNİ açık öğrt bilg programcılığı ders içeriği anlamında bana çok uygun geldi. Fakat acaba beklentimin altında bir eğitim mi beni bekliyor diye endişe ediyorum. Ders sunuları, içeriği, anlatımı konusunda düzensiz ve yetersiz olunduğunu duydum. Siz ce bu işe ikinci üniversite ile başlamak mı yoksa çevreden bu yönde farklı eğitimler araştırmak mı bana daha faydalı olur ?

  • blank

   Kesinlikle bu bölüm size yetersiz gelecektir. Ders materyalleri Anadolu Üniversitesi gibi çeşitli ve işe yarar değil. Sizin farklı eğitimler alarak kendinizi geliştirmeniz/desteklemeniz daha makul görünüyor.

 28. blank

  merhaba ben atatürk üniversitesi 2.üniversite olarak bilgisayar programcılığı bölümüne kaydoldum fakat bazı derslerde sadece pdf var videolar yok ben bugün kaydoldum ondan olabilir mi ? Birde ben öğrenci belgesi almak istiyorum fakat sistemlerinde hiçbir şekilde belge talebini göremedim nasıl alabilirim ?

  • blank

   Şu an için ders materyalleri maalesef bu kadar. pdf dışında epub formatı bile yok. Videolar piyasada yok. Öğrenci belgesini e-devlet üzerinden sağlayabilirsiniz.

   • blank

    E devlette görünmüyor kaydım gözükmüyor dün kayıt olmustum ama bana acilen lazım öğrenci pasaportu çıkartıcam acaba okulun sitesinden alabiliyorum onunla öğrenci pasaportu alabilir miyim alamazsam bu e devlette gözükmem için Atatürk üniversitesi ile nasıl iletişim kurabilirim bu sorun için

    • blank

     Öğrenci bilgi sisteminde yer alan yardım sekmesinden bildirim oluşturun. Öğrenci bilgi durumunuzu güncellerlerse e-devlete yansıyacaktır. Yardım kısmına durumun acil olduğunu bildirin.

     Yardım sekmesinden yazdıktan sonra iletişim sayfasından mail atın.

     • blank

      İletişim sayfasından direkt olarak dekanlığa mı mail atayım

     • blank

      Talep oluşturulamadı diyor sürekli

     • blank

      Siz kaç gün içinde e devlette öğrenci göründünüz talep oluşturamıyorum yardım sekmesinde iletişim kuramıyorum okulla

     • blank

      Birkaç gün içerisinde yöksis bilgileriniz güncellenmiş oluyor. Bende de ilk günler gözükmüyordu. Yarın cuma… Atatürk Üniversitesini gün boyu arayın.

 29. blank

  Merhabalar can bey ben aöf işletme mezunuyum aynı anda 2.üniversite açıköğretim web tasarım ve örgün bilgisayar proğramcılığı okuyabilirmiyim

  • blank

   Evet lisans işletme diplomanızla aynı anda ikisini de okuyabiliyorsunuz. aöf web tasarımı tamam ama aöf değil örgün bilgisayar programcılığı yazmışsınız. Konu aöf bilgisayar programcılığı olduğu için örgün değil aöf olarak algıladım.

 30. blank

  merhaba, ben bilgisayar programcılığı birinci sınıf öğrencisiyim ama açıköğretime geçiş yapmak istiyorum nasıl yapacağımı bulamadım yardımcı olur musunuz

  • blank

   Herhangi bir Yükseköğretim kurumunda öğrenci iken (ikinci üniversite öğrencileri hariç) Fakültemize Kurum içi ve Kurumlar arası yatay geçiş yöntemi ile geçiş yapmak isteyen öğrenciler Merkezi Puanla veya Ağırlıklı Genel Not Ortalaması (AGNO) ile yatay geçiş başvurusunda bulunabilirler.

   Merkezi puan ile başvuru: Öğrencinin Fakülte veya yüksekokula kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği programın girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda yapılan başvurudur.

   Ağırlıklı Genel Not Ortalaması (AGNO): Öğrencilerin AGNO’larına göre yapılan yatay geçiş başvurusudur.

   https://www.ataaof.edu.tr/Kayitlar/77

 31. blank

  peki başvurunun nereden yapıldığını da söyleyebilir misiniz ben bulamadım da

 32. blank

  merhabalar açıköğretim bilgisayar programcılığından örgün bilgisayar mühendisliğine geçebiliyor muyuz bazı yerlerde açıköğretim mezunları dgs ile yalnızca uzaktan veya açıköğretim lisans bölümlerine kayıt olabiliyor yazıyor iyi günler

 33. blank

  Merhabalar, web tasarımı bölümüyle alakalı yazınızı daha önce okumuştum.Web tasarımında eğitim alıyor olmanıza istinaden size birşey sormak istiyorum.Bilgisayara oldum olası hep ilgiliydim.Sizce yurtdışında iş kovalayabilmek adına özellikle full stack developer olarak web tasarımı üzerinde ybs okumak mı yoksa bilgisayar programcılığı okumak mı daha anlamlı olur?Hem web tasarımı hemde bilgisayar programcılığını aynı aynda okumak için vaktim ne yazık ki yok.Şuan kendi mesleğimde iki tane yüksek lisans yapıyorum aynı zamanda dil alanında kendimi geliştirmeye çalışıyorum.Objektif bir bakış açısı olarak yorumlarz benim için faydalı olacaktır.Saygılarımla

  • blank

   Almanya gibi ülkelerde lisans diplomasıyla yazılım işlerine girmek daha kolay bir süreç diye okumuştum. Önlisans mezunları ekstra referans ve süreç açısından zorlanıyorlarmış. Sizin farklı eğitimlerinizle lisans diplomanız kanıtlanabilir. Gerçekçi olmak gerekirse bilgisayar programcılığı iş başvurularında, yurt dışı çıkışlarında daha geçerli bir program.

   • blank

    Lisansım sağlık alanında olduğu için iş başvurularında fayda sağlayıp sağlayamacağı konusunda şüpheliyim.İş ilanlarında bilgisayar bilimleri veya yakın bir alanda diploma veya 3-5 yıllık tecrübe istiyorlar.Bu açıdan tekrar değerlendirdiğinizde düşünceniz yine programcılık üzerine mi olurdu?

 34. blank

  Seneye öğrenci kabul edecek mi

 35. blank

  Merhaba. İnternette arayıp bulamadığım çoğu sorunun cevabını burada buldum, öncelikle çok teşekkür ederim. Ben şu anda hem örgün lisans hem de örgün önlisans olmak üzere iki bölümde kayıtlı bir öğrenciyim. Önlisansım bilgisayar programcılığı ve artık bu bölümü örgünde okumak istemiyorum(inanın sadece zaman kaybı çünkü DGS ile mühendislik istiyorum.) Lisans hakkımı da yatay geçiş ile farklı bir önlisans programı için kullanmak istiyorum.
  Sizce,
  1. bilgisayar programcılığı hakkımı sildirip, lisanstan önlisansa geçip, 2. üniversite hakkından mı yararlanayım?
  2. Önlisans örgünümü, önlisans aöfe geçirip, iki önlisans şeklinde mi ilerleyeyim?

  (Neden iki önlisans derseniz, bilgisayar benim için B planı. Sevdiğim ve ilgimi çeken bir alan ancak A planım ise her zaman hayalini kurduğum bir alan. Yani A planım başarılı olursa şayet, web tasarımı hakkında bilgisi olan bir insan olarak devam edebilirim belki ilerde, YBS yapabilirim. )

  • blank

   Merhabalar… Yorumunuz için teşekkürlerimi sunuyorum.

   İnternette Atatürk Üniversitesi dışında bu bölümle ilgili yazı hazırlayan ilk kişiyim diyebilirim. Bulamadığım cevapları basit bir şekilde sunmaya çalıştım.

   Öncelikle şunu bilmenizi istiyorum. bilgisayar programcılığı HEM ÖRGÜN okuyup hem açıköğretim bilgisayar programcılığı OKUYAMAZSINIZ. Arkadaşımın Ege Üniversitesi bilgisayar programcılığı sildirip Atatürk Üniversitesi Açıköğretime kaydına bizzat destek verdim. Örgün bilgisayar programcılığı silmezseniz hangi türlü kayıt yaptırırsanız yaptırın bilgisayar programcılığı aöf’e kabul edilmezsiniz. SİLDİRMENİZ ŞART.

   Aynı anda iki örgün nasıl okuyorsunuz öncelikle bunu bilmiyorum. ÖSYM kılavuzuna göre bu mümkün değil.

   A planınız hangisiyse onunla ilerleyin bir şekilde aöf bilgisayar programcılığına örgün bilgisayarı sildirerek kaydolun. Benim önerim bu şekildedir.

   • blank

    Merhaba örgünden bilgisayar programcılık okuyorum. önlisans. Onun yanında para vererek örgün lisans okuyorum. Aynı türde olmuyor sanırım, biri önlisans diğeri lisans olunca oluyor.

    Yani, bilgisayar dışında örgünden bir önlisans okurken, aynı zamanda bilgisayarla alakalı aöf önlisans okuyabilirim değil mi?

 36. blank

  merhabalar ben bilgisar programcılığı örgünde okuyorum ama aöf bil prog geçmek istiyorum kaydımı sildirip mi tercih yapmalıyım yoksa tercih yaptıktan sonra mı kaydımı sildirmeliyim

  • blank

   ösym ile mi başvuracaksınız? İkinci üniversite hakkından mı faydalanacaksınız?

  • blank

   Üniversite sınavına girmeden bunu halletmenin bir yolu: İkinci üniversite kapsamında Anadolu AOF’de herhangi bir 2 yıllık bölüme kayıt yaptırmak ve hemen ardından örgündeki kaydı sildirmek. Sonra da ATA AOF Bilgisayar Programcılığı’na kayıt yaptırmak (Anadolu AOF’de hali hazırda kaydınız olacağı için ikinci üniversite kapsamında ATA AOF Bilgisayar Programcılığı’na da kayıt yaptırabiliyor olacaksınız).

 37. blank

  CAN bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederim benim sorum atıyorum ben hemşirelik okuyorum ekstradan 2 yıllık B.programcılığı okuyabilirmiyim?
  Bir akrabamın dediğine göre B.pogramcllığı okumam için 4 yıllık okuduğum bölümün b.programcılığıyla bir bağlantısı olması gerekir öylemi yoksa herhangi bir 4 yıllık bölümden herhangi bir 2 yıllık bölüm okunabilir mi ?
  Saygılar.

  • blank

   Akrabanız size yanlış bilgi veriyor. Herhangi bir önlisans-lisans diplomanızla ata aöf bilgisayar programcılığına kayıt yaptırabilirsiniz. Ata aöf sitesine ve akademik takvimine ara ara göz atın.

 38. blank
  Belamy Atalay Gökçen

  Merhaba hocam ben yabancı uyrukluyum ve bu bölüme kayıt olmak istiyorum. Sitede yazan ücreti anlayamadım. Yabancı uyruklular için materyal ücreti 975 tl diyor ve yıllık katkı payı 250 tl diyor. Ben de ikinci üniversite olarak okyacağım için yıllık toplam 975*2+250=2200 tl harç mı ödememi istiyorlar yani? Doğru mu anlamışım? çünkü ytü’de örgün eğitime bu kadar harç ödemediğim için çok garip geldi bana.

  • blank

   Merhabalar

   Örgün eğitimde harç muafiyet olduğu için şu ana kadar ödeme yapmadınız. 2011 yılından beri örgün üniversite öğrencilerinden harç alınmıyor. (ikinci öğretim, açıköğretim hariç)

   Bu bölüm açıköğretim olduğu için mecburen materyal ücreti ve harç ödeniyor. Maalesef yabancı uyruklu öğrenciler için farklı fiyat uygulaması mevcut. Siz yine de Atatürk Üniversitesi AÖF sitesinden iletişim formunu doldurarak durumu teyit ettirin.

 39. blank

  Merhaba Can bey,
  Ösym’nin 2021 yılı kılavuzlarını incelediğimde Bilgisayar Programcılığı bölümünün geçiş hakkı olan lisans programları yer alıyor. Fakat bu kılavuzda Bilgisayar Programcılığı ön lisans programının yanında AÖF için bir parantez açılmamış. Örneğin Anadolu Üniversitesi Adalet Programı için AÖF ibaresi yer almakta. Bu durum ATA AÖF Bilgisayar Programcılığı mezunlarının DGS ile bir lisans programına yerleşemeyeceği anlamına mı geliyor?

  • blank

   Adalet programında yer alan ibare karışıklılığı engellemek için. Adalet aöf ve örgün okuyanlar var. ++ Adalet bakanlığı personelleri zamanında adalet meslek eğitimi tarzında sınavsız önlisans bölümü okumuşlar. Oradaki aöf ibaresi karışıklığı engellemek için.

   18 temmuz 2021 Danıştay, açık öğretim mezunları ile örgün öğretim mezunlarıyla tamamen eşit haklara sahip olduğuna hükmetti.

   Kararlar bile güncel. O yüzden sıkıntı yok.

 40. blank

  merhaba ben matemtik bölümü 2. sınıf öğrencisiyim okuduğum üniversitede yazılımla alakalı dersler çok az ben de kendimi geliştirmek için bilgisayar programcılığı okumak isitiyorum ama şuan 2. sınıfım açıktan da okuyabilirmiyim acaba çok araştırdıım ama cevap bulamadım yardımcı olursanız sevinirim..

 41. blank

  Can Bey merhaba. Ben Ege Üniversitesi Alman Dili Ve Edebiysstı 2. sınıf öğrencisiyim. 2. üniversite hakkımı kullanıp bir bölüme kaydolmak istiyorum. Atatürk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı ilgimi çekiyor fakat bu konuda kafamda pek çok soru işareti var. Derslerin işlenişi nasıl olacak? interaktif dersler var mı ? En azından eğitim süresince donanım açısından iyi bir bilgisayara sahip olmamız zorunlu mudur ? Videolu dersler mevcut mudur ? Ve bu bölümün hem Türkiye hem de yurt dışında geçerliliği nedir? Açıkçası Atatürk Bilgisayar Programcılığı ile Anadolu Web tasarım ve kodlama arasında kaldım diyebilirim. Beni biraz bilgilendirirseniz çok makbule geçer.

  • blank

   Merhabalar.

   Bilgisayar programcılığı işlenişi pdf ve deneme sınavları üzerinden oluyor. Atatürk Üniversitesi video ders vs. vermiyor. Anadolu Üniversitesinin kat ve kat gerisinde. epub formatlı kitap bile sunmuyorlar. Bilgisayar ve alakalı bölümler okuyan birinin elinde normal bir cihaz olsa yeter. Wampserver, vscode, notepad++ çalıştırsın iş görür. Türkiye geçerliliği teknik sınıfa girdiği için kamu alanında var. Bilgisayar programcılığı yerine örneğin Almanya Bilgisayar ve Yazılım Mühendisi tercih ediyor. Programcılık mezunu birinin Almanya’dan iş teklifi almadan gitmesi çok zor. Bilgisayar ve yazılım mühendisleri çok daha rahat gidiyor.

   Anadolu Üniversitesinde video, uygulama, epub formatı vs. her şey çok güzel. Atatürk üniversitesi çok dezavantajlı…

   İkisi arasında karar veremiyorsanız diğer arkadaşlara önerdiğim gibi ikisini aynı anda okuyabilirsiniz. Birbirlerini tamamlar nitelikteler…

   https://candirgen.com/aof-web-tasarimi-ve-kodlama-bolumu-hakkinda-bilgiler/

   • blank

    Can Bey selamlar,
    “Wampserver, vscode, notepad++ çalıştırsın iş görür.” demişsiniz. Bilgisayar Programcılığı (AÖF) derslerinde dersler teorik ağırlıklı mı, uygulama ağırlıklı mı? AÖF oldugu için uygulamaların sadece örnek göstemek maksadını aşmayacağını düşünüyorum. Daha çok ezbere dayalı bir sistem gibi geldi yanılıyor muyum?

    Çünkü daha çok önlisans diploması almak amacına uygun. Açıköğretim ile örgün arasında büyük bir fark oluşuyor (Nitelik açısından). AÖF’nin konuyu ezberle ve sınavda yap gibi bir olayı var sanki…

    • blank

     Dersler aslında uygulama ağırlıklı olması gerekirken maalesef teorik ağırlıklı gidiyor. Teorik eğitimi aldıktan sonra kendinizi test etmezseniz,uygulama yapmazsanız 40-50 gibi notlar alıp kuru diplomaya talim edersiniz. Daha çok ezber mantığı ama kendinize bir şeyler katmak için teorik eğitimi pratikte uygulamak size kalıyor.

 42. blank

  16 Ağustos 2021 itibariyle Anadolu AÖF Sistemine yeni bölüm olarak Bilgisayar Programcılığı Önlisans Programı açıldı. Açıklamada fazla bilgi yok. Sayfasında Youtube videosu var.

  https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/turkiye-programlari/acikogretim-fakultesi-onlisans-programlari-2-yillik/bilgisayar-programciligi

  Atatürk Üniversitesi (ATA-AÖF) Bilgisayar Programcılığı ile yarışır mı? Artık bu iki bölümü karşılaştırmak lazım diye düşünüyorum. Ne dersiniz? Avantajlar / Dezavantajlar nedir?

  Anadolu Üniversitesi AÖF Bilgisayar Programcılığı mı? / Atatürk Üniversitesi AÖF (ATA-AÖF) Bilgisayar Programcılığı mı?

  • blank

   Yarışmak ne kelime geçer. İnteraktif videolar, sürekli ders anlatımları, çeşitli elektronik materyaller… Hocalar kodların nasıl yazılacağını bile detaylıca anlatır. Anadolu Üniversitesi her anlamda Atatürk Üniversitesinden daha iyi.

   Şu an Atatürk Üniversitesi Bilgisayar programcılığına kayıtlıyım. Buna rağmen tartışmasız Anadolu AÖF derim.

 43. blank

  Merhaba Hocam;
  Yukarıda yer alan yorumları okudum ancak bölüm konusunda hala netleşebilmiş değilim.
  Konuyu biraz toparlamak ve netleştirmek adına zaten sorulmuş ve hatta cevaplanmış soruları tekrar soracağım için baştan özür dilerim.

  Durumu Şöyle Bir Özetleyelim;
  Bilgisayar Mühendisliğine ve Bağlantılı Birkaç bölüme daha DGS ile geçebilmek için 2 adet bilişimle ilgili aöf bölümü/programı mevcut
  -Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı
  -Anadolu Üniversitesi Web Tasarımı Ve Kodlama

  Anadolu Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlamadan DGS İle Geçiş Yapabileceğim Bölümler
  -Bilgisayar Mühendisliği
  -Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
  -Matematik-Bilgisayar
  -Bilgisayar Bilimleri
  -Yazılım Mühendisliği

  Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığından DGS İle Geçiş Yapabileceğim Bölümler
  -Bilgisayar Mühendisliği
  -Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri
  -Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri
  -Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
  -Bilgisayar-Enformatik
  -Bilişim Sistemleri Mühendisliği
  -Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri
  -Enformasyon Teknolojileri
  -Fizik
  -İstatistik
  -İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri
  -Kontrol Mühendisliği
  -Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
  -Matematik-Bilgisayar
  -Meteoroloji Mühendisliği
  -Uzay Mühendisliği
  -Yazılım Mühendisliği

  Veee Bazı Sorular
  -Yukarıda Özetlemiş Olduğum Bilgiler Doğru Mudur?
  -DGS Sonrası Mühendislik için hak kazanırsak 1.Sınıftan başlamış oluyoruz değil mi?
  -DGS Sınasvının kalkması gibi bir durum söz konusu mu?/ Söz konusu olabilir mi?
  -Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü şu an Aktif mi?
  -Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümünden DGS ile Mühendisliğe geçiş hakkına sahip miyim?
  -Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümündeki Ders Materyallerinin yetersiz olduğu söyleniyor bu durum bu bölümü okumamı çok zorlaştırır mı? //-Temelim çok az
  -Olaki DGS ile geçiş yapamadım Alacağım bu diploma ile Sektörde teknisyen/tekniker olarak iş başvurularında bulunabilir miyim? Bu durumda Web Tasarımı ve Kodlama mı Bilgisayar Programcılığı Ön Lisans Diploması mı daha prestijli ve Geçerli olur. //Hangisini tercih ederler?
  -Anadolu Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama mı tercih etmeliyim Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mı? (İlk Hedefim DGS ile Bilgisayar Mühendisliğine Geçiş Yapmak Ancak diğer Mühendislik ve Bağlantılı Bölümleri de Düşünebilirim ki Bilsayar Programcılığından Daha fazla alana DGS Geçiş hakkımız mevcut.. DGS konusunda Bir Mühendislik Programına geçiş yapamazsam 2. hedefim almış olduğum önlisans diploması ile teknisyen/tekniker olarak sektörde iş bakmak olacak Bu durumda Web Tasarımı ve Kodlama mı Bilgisayar Programcılığı Diploması mı daha prestijli ve Geçerli olur..? //Bu soruyu yukarıda da sormuş oldum gerçi )

  //Açıkçası Web Tasarımı ve Kodlama Bölümünün Ders İçeriği Olarak Bilgisayar Programcılığından Daha Yetersiz olduğunu düşünmeye başladım ancak Atatürk Üniversitesinde de materyallerin yetersiz olduğunu düşünüyorum.
  Bilgisayar Programcılığının daha prestijli bir bölüm olduğunu düşünmeye başladım ama DGS ile geçiş konusunda Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü daha az yoracak gibi Ortalama Anlamında..
  Kararsız kaldım.
  Son bir şey daha
  Siber Güvenlik alanında ilerlemeyi planlıyorum bu bağlamda Web tasarımından mı Bilgisayar Programcılığından mı ilerlemek daha mantıklı olacaktır //Hem DGS ile Mühendislik alanlarına geçmek için hem de Özel sektörde Mühendis olamasam bile tekniker/teknisyen olarak iş başvurlarında bulunabilmek için
  Aslında Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığını tercih etmek geliyor içimden ama ders materyalleri konusunda endişeliyim tamam ilgim var ama yeterli derecede temelim yok araştırmayı severim ama sınavlar için de kısıtlı zamanımız olacak her şeyi baştan sona araştırmak için yeterli bir zaman değil bu durumda web tasarımını mı tercih etmeliyim yoksa bir şekilde Atatürk Ünversitesinde materyaller yetersiz olsa bile altından kalkılabilir mi?

  Teşekkür ederim.

  • blank

   Merhabalar…
   Yorumunuz makale uzunluğunda olduğu için umarım yeterli cevabı verebilirim.

   DGS ile bilgisayar programcılığı daha avantajlı bölümlere geçiş sağlıyor. DGS kılavuzunda tüm detaylar mevcut.

   Dgs sonrası 1. Sınıftan başlama gibi bir şey söz konusu değil. Çoğunlukla AÖF ile aldığınız dersler sayılmayacak. 1-2-3 sınıftan aynı anda ders alabilirsiniz. Sınıf olmadan 3 veya 3.5 sene içerisinde bitirebilirsiniz.

   DGS kalkmaz. Değerli bölümlerin kontenjanları her geçen yıl düşürülüyor.

   ATA AÖF Bilgisayar programcılığı aktif hatta Anadolu Üniversitesi de bilgisayar programcılığı bölümü açtı.

   Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümünden DGS ile Mühendisliğe geçiş hakkına sahipsiniz.

   Temeliniz yetersizse ata aöf pişmanlıktır. Tamamen kendi imkanlarınızla gelişim sağlamanız gerekecek. Youtube, udemy vs. bol bol kodlama dersleri izleyip kendinizi test etmeniz gerekiyor.

   Sektörde örgün ve aöf ayrımı yok. Alaylı olanlar bile çok iyi yerlerde.. Youtube üzerinde yazılımcılara bakarsanız alaylı tonla insan var.

   Çok fazla kendini tekrar eden soru var. Web tasarımı ve kodlama – bilgisayar programcılığı arasında kaldıysanız ikisini de aynı anda okuyabilirsiniz. Atla deve değil…

   Ata aöf bilgisayar programcılığı materyaller yetersiz. Anadolu aöf web tasarım kolay bitirip ortalama yapılabilir. Anadolu bilgisayar programcılığı açtı ona da kaydolabilirsiniz.

   Bana kalırsa Anadolu web tasarım ve kodlama yazın. Aynı anda ata aöf bilgisayar programcılığı okuyun. Kendinizi geliştirdikten sonra aöf hikayeden ibaret. Çok ciddiye alınacak bir tarafları yok.

   • blank

    Değerli ilginiz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.
    Bazı sorularım daha olacak

    “Dgs sonrası 1. Sınıftan başlama gibi bir şey söz konusu değil. Çoğunlukla AÖF ile aldığınız dersler sayılmayacak. 1-2-3 sınıftan aynı anda ders alabilirsiniz. Sınıf olmadan 3 veya 3.5 sene içerisinde bitirebilirsiniz.”
    -Anladığım kadarıyla sınıf kavramı yok dönem ve ders mantalitesine göre ilerliyoruz..

    “ATA AÖF Bilgisayar programcılığı aktif hatta Anadolu Üniversitesi de bilgisayar programcılığı bölümü açtı.”
    -Anadolu üniversitesinin Bilgisayar programcılığı bölümü olduğunu bilmiyordum
    Şu an aktif olarak devam eden bir program o zaman değil mi?
    -Anadolu Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama bölümü mü Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Programcılığını mı seçmeliyim sizce?

    “Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümünden DGS ile Mühendisliğe geçiş hakkına sahipsiniz.”
    -Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümünden de DGS ile Mühendislik Bölümlerine geçiş hakkında sahip olmalıyız diye düşünüyorum değil mi?

    -Bilgisayar Programcılığı Bölümü konusunda Ata Aöf ve Anadolu Aöf’ü kıyaslayacak olursak yorumunuz ne olur hocam? Hangisini seçerdiniz ve neden?
    -Ata Aöf’te ders içeriği daha dolgun sanırım değil mi ama materyaller yetersiz gibi..
    -Anadolu Aöf ders içeriği konusunda tatmin edici mi?
    -Ders içerikleri farklı olacaktır Ancak alacağımız diploma denk sanırım değil mi?

    “Sektörde örgün ve aöf ayrımı yok. Alaylı olanlar bile çok iyi yerlerde.. Youtube üzerinde yazılımcılara bakarsanız alaylı tonla insan var.”
    -Diplomanın çok büyük önemi var diye düşünüyordum açıkcası haklısınız kendini geliştirmesi önemli kişinini..
    Bir işi hakkıyla yapabilecek yeterlilikte olması önemli (Bu yorumunu cesaret verdi hocam teşekkür ederim..)

    “Bana kalırsa Anadolu web tasarım ve kodlama yazın. Aynı anda ata aöf bilgisayar programcılığı okuyun. Kendinizi geliştirdikten sonra aöf hikayeden ibaret. Çok ciddiye alınacak bir tarafları yok.”
    -Hocam aynı anda iki bölüm okumak maddi ve manevi olarak biraz zorlayabilir beni
    Açıkçası Anadolu Üniversitesinin Bilgisayar Programcılığı bölümü ile Web tasarımı ve kodlama bölümleri arasında kaldım Bu konuda öneriniz nedir?
    DGS ile Mühendisliğe geçtikten sonra okul bitince Yüksek lisans programları araştırmak daha iyi bir fikir gibi geldi benzer iki lisans bölümü okumaktansa
    İlginiz için çok teşekkür ederim tekrar

    • blank

     Aynen ders-kredi ilişkiniz olacak.

     Anadolu bu sene açtı. Yeni kayıt döneminde öğrenci kabul edecektir. Takip edin.

     Tekrar etmiş gibi olacağım. Anadolu Web tasarımı ve kodlama aynı zamanda ata aöf bilgisayar programcılığını aynı anda okumak en mantıklısı.

     DGS ile mühendisliğe geçişte bir şey değişmiyor.

     Anadolu Üniversitesini seçme konusunda kararlıysanız ders materyalleri yönünden tartışmasız açık ara önde. İlla tercih edeceksem anadolu tercih ederim.

     Anadolu Üniversitesinin Bilgisayar Programcılığını yazın. DGS ile geçiş yapın. Lisans programı -mühendislik sonrası siber güvenlik alanında yüksek lisans yaparsınız.

 44. blank

  Merhabalar, https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/turkiye-programlari/acikogretim-fakultesi-onlisans-programlari-2-yillik/bilgisayar-programciligi
  bölümü açıldı fakat son 2 dönemin dersleri toplamda 4 ders gözüküyor böyle bir şey olabilir mi acaba
  ?
  Saygılarımla.

 45. blank

  Merhabalar hocam,
  2. üniversite kapsamında bilgisayar programcılığı bölümünüzü yazmak istiyorum fakat https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/turkiye-programlari/acikogretim-fakultesi-onlisans-programlari-2-yillik/bilgisayar-programciligi
  Linkte de görüldüğü gibi son iki dönem dersleri olarak dört ders gözükmektedir. Bu durum böyle mi olacaktır yoksa güncelleme gelecek midir?
  İyi çalışmalar.

 46. blank

  Hocam selamlar,

  Hali hazırda bir yazılım şirketinde çalışıyorum. Şu anda lise mezunuyum. Ön lisans’ ta olsa 2 yıllık bir bölüm okuyayım dedim ve YKS ile ATA AÖF’ e yerleştim. Hani lise mezunu kalmayayım dedim.

  Şimdi tabii Anadolu AÖF Bilgisayar Prog. ‘da yazdım ancak gelmedi.

  Sizler de bu bölümde okuyan birisi olarak memnun musunuz bölümden?

  Kayıt yaptırsam okusam bir şey kaybeder miyim?

  İstanbul’ da yaşıyorum Erzurum’a gitme gibi bir durum var mı? (Diploma hariç)

  Vallaha içime pek sinmedi gibi yani Anadolu istiyordum yani vallaha bilemiyorum hocam.

  • blank

   Merhabalar,

   Yani materyal yönünden eksik olduğu için tam anlamıyla memnun değilim. Anadolu Üniversitesi materyal olarak yeni ama bilgisayar programcılığını bu sene açtı. Mutlaka eksikleri olacaktır.

   Kayıt yaptır. Diploman olsun. İlla ki faydası olacaktır.

   Erzurum’a gitme durumu hiç yok. Sınavlar şehrinde yapılıyor. Diploma ve öğrenci kartı evine kadar posta yoluyla geliyor.

 47. blank

  merhabalar atatürk aöf pc programcılığı yazdım birinci sorum mühendisliğe dgs ile geçebilirim dimi?İkinci sorum yüksek bi ortalama yapmak istiyorum yapabilir miyim bu okulda bu bölümde ve son sorum sınavlar nasıl olacak yüzyüze mi online bu sene için?

  • blank

   Mühendisliğe geçiş yapılabiliyor. Ortalama yapmak için çalışmanız ve kod uygulamaları yapmanız gerekiyor. Sınavlar şimdilik yüz yüze.. Ata aöf yaz okulunu bile yüz yüze yapmaya karar verdi. Pandemi şartlarına göre mutlaka kararlar gözden geçirilecektir.

 48. blank

  Merhaba Hocam bir konuda aydınlanmak istiyorum.
  (Ösym’yi aradım ama derdimi anlatana kadar hattan attılar süre doldu diye)
  Anadolu Üniversitesi AçıkÖğretimFakültesi BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI Bölümüne kaydolacağım, biliyorsunuz ki bu bölüm önlisans programıdır.
  DGS Kılavuzu Tablo-2’yi inceliyordum, orada
  “Bilgisayar Programcılığı” ve “BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI” olarak 2 farklı Bilgisayar Programcılığı bölümü olduğunu gördüm.
  Aşağıdaki gibi..

  TABLO-2. ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

  ******-1121–Bilgisayar Programcılığı
  ******-1353–Bilgisayar Programcılığı (İnternet)
  Bu Bölümlerin Mühendislik Bölümlerine geçişleri bulunuyor….
  (Bilgisayar Bilimleri 8143 Bilgisayar Mühendisliği 3124 Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği 3129 Bilişim Sistemleri Mühendisliği 5103 Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri 3130 Endüstri Mühendisliği 3168 Fizik 3182 Fizik Mühendisliği 3184 İstatistik 3223 İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri 3224 Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 9260 Matematik ve Bilgisayar Bilimleri 3256 Meteoroloji Mühendisliği 6262 Uzay Mühendisliği 3358 Yazılım Mühendisliği 5134 Yönetim Bilişim Sistemleri 3361)

  2021 DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) İLE ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ, İKTİSAT FAKÜLTESİ İLE İŞLETME FAKÜLTESİ’NİN AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARINI; ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ’NİN AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARINI; İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ’NİN AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARINI TERCİH EDEBİLECEK ÖN LİSANS PROGRAMLARI (PROGRAMLARIN 5. YARIYILINA FARK DERSLERİ ALARAK KAYIT YAPILABİLECEKTİR)

  ******-1121–BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI
  ******-1353–BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI (İnternet)
  Bu Bölümlerin Mühendislik Bölümlerine geçişleri bulunmuyor……
  Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Yönetim Bilişim Sistemleri, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Turizm İşletmeciliği

  Anadolu Üniversitesi 2.Üniversite Kayıt ekranında, Kayıt Olmak İstediği Öğrenim Programı kısmında
  BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI yazısını görünce şunu düşünmeye başladım
  Soru -1 Acaba Aöf’ten aldığımız önlisans diploması ile sadece (Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Yönetim Bilişim Sistemleri, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Turizm İşletmeciliği) gibi bölümlere mi (DGS)Geçiş yaparak lisans tamamlayabiliyoruz?
  Soru-2 Yoksa Aöf önlisans diploması ile mühendislik bölümlerine de geçiş yapabilir miyiz?
  Soru -3 Bu ifade ne demek istiyor?
  2021 “DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) İLE ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ, İKTİSAT FAKÜLTESİ İLE İŞLETME FAKÜLTESİ’NİN AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARINI; ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ’NİN AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARINI; İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ’NİN AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARINI TERCİH EDEBİLECEK ÖN LİSANS PROGRAMLARI (PROGRAMLARIN 5. YARIYILINA FARK DERSLERİ ALARAK KAYIT YAPILABİLECEKTİR)”

  Yazı biraz uzun oldu kusura bakmayın Tablo-2’den bazı bölümleri eklemeden anlatmam zor olacaktı..

  • blank

   Merhaba Hocam bir konuda aydınlanmak istiyorum.
   (Ösym’yi aradım ama derdimi anlatana kadar hattan attılar süre doldu diye)
   Anadolu Üniversitesi AçıkÖğretimFakültesi BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI Bölümüne kaydolacağım, biliyorsunuz ki bu bölüm önlisans programıdır.
   DGS Kılavuzu Tablo-2’yi inceliyordum, orada
   “Bilgisayar Programcılığı” ve “BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI” olarak 2 farklı Bilgisayar Programcılığı bölümü olduğunu gördüm.
   Aşağıdaki gibi..

   TABLO-2. ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

   ******-1121–Bilgisayar Programcılığı
   ******-1353–Bilgisayar Programcılığı (İnternet)
   Bu Bölümlerin Mühendislik Bölümlerine geçişleri bulunuyor….
   (Bilgisayar Bilimleri 8143 Bilgisayar Mühendisliği 3124 Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği 3129 Bilişim Sistemleri Mühendisliği 5103 Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri 3130 Endüstri Mühendisliği 3168 Fizik 3182 Fizik Mühendisliği 3184 İstatistik 3223 İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri 3224 Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 9260 Matematik ve Bilgisayar Bilimleri 3256 Meteoroloji Mühendisliği 6262 Uzay Mühendisliği 3358 Yazılım Mühendisliği 5134 Yönetim Bilişim Sistemleri 3361)

   2021 DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) İLE ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ, İKTİSAT FAKÜLTESİ İLE İŞLETME FAKÜLTESİ’NİN AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARINI; ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ’NİN AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARINI; İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ’NİN AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARINI TERCİH EDEBİLECEK ÖN LİSANS PROGRAMLARI (PROGRAMLARIN 5. YARIYILINA FARK DERSLERİ ALARAK KAYIT YAPILABİLECEKTİR)

   ******-1121–BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI
   ******-1353–BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI (İnternet)
   Bu Bölümlerin Mühendislik Bölümlerine geçişleri bulunmuyor……
   Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Yönetim Bilişim Sistemleri, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Turizm İşletmeciliği

   Anadolu Üniversitesi 2.Üniversite Kayıt ekranında, Kayıt Olmak İstediği Öğrenim Programı kısmında
   BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI yazısını görünce şunu düşünmeye başladım
   Soru -1 Acaba Aöf’ten aldığımız önlisans diploması ile sadece (Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Yönetim Bilişim Sistemleri, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Turizm İşletmeciliği) gibi bölümlere mi (DGS)Geçiş yaparak lisans tamamlayabiliyoruz?
   Soru-2 Yoksa Aöf önlisans diploması ile mühendislik bölümlerine de geçiş yapabilir miyiz?
   Soru -3 Bu ifade ne demek istiyor?
   2021 “DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) İLE ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ, İKTİSAT FAKÜLTESİ İLE İŞLETME FAKÜLTESİ’NİN AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARINI; ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ’NİN AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARINI; İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ’NİN AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARINI TERCİH EDEBİLECEK ÖN LİSANS PROGRAMLARI (PROGRAMLARIN 5. YARIYILINA FARK DERSLERİ ALARAK KAYIT YAPILABİLECEKTİR)”

   Yazı biraz uzun oldu kusura bakmayın Tablo-2’den bazı bölümleri eklemeden anlatmam zor olacaktı..

  • blank

   Yazınız uzun ama çok kısa bir cevabı var. Herkes sayısal puanı yüksek yapacak diye bir şey yok. DGS ile düşük puan alan bilgisayar programcılığı mezunları o tablodaki açıköğretim bölümlerine 3. sınıftan devam edebiliyorlar. O yüzden örgüne ve açıköğretime geçişler için farklı tablolar var.

   18 Temmuz 2021 tarihinde Danıştay, binlerce açık öğretim mezununu yakından ilgilendiren tarihi bir karar verdi. Yüksek Mahkeme, açık öğretim mezunları ile örgün öğretim mezunlarının tamamen eşit haklara sahip olduğuna hükmetti.

   Yani açıköğretim örgün mühendisliğe geçemez diye bir şey söz konusu değil. Gönlünüz rahat olsun. DGS ile yüksek puan yaparsanız tercih sonucunda mühendisliğe geçebiliyorsunuz.

 49. blank

  Merhaba,bütün yorum ve sabırla verdiğiniz cevapları okuduktan sonra anadolu aöf bilgisayar programcılığı bölümüne kayıt yaptırmaya kara verdim.Şöyle ki ben iki yıllık myo emlak yönetimi bölümüne yerleştim kayıt yaptırdım fakat pandemiden dolayı gidemeyeceğim için ikinci üniversite kapsamında grafik tasarım (istanbul üniv.)ile aöf bilgisayap prog. arasında kalmıştım uzun ders içeriği araştırmaları sonucu bilg.prog.daha içerikli olduğuna karar verip ona kayıt olacağım.sorum şu.bir örgün ve bir aöf okunabiliyor aynı anda fakat ben aöf bil.prog.kayıt yaptırdıktan sonra örgün olan emlak yönetiminden kaysımı sildirsem ikinci üni. olarak anadolu aöf emlek yönetime kayıt olabilme imkanım olur mu?teşekkürler..

  • blank

   Merhaba,

   anadolu aöf bilgisayar programcılığına kayıt yaptırmaya karar vermişsinz. Örgünü sildirdikten sonra bilgisayar programcılığı aöf öğrenci belgesi ile Atatürk ve İstanbul Üniversitelerine kayıt yaptırabilirsiniz.

   İki Anadolu AÖF aynı anda okunamıyor. Farklı Üniversitedeki aöf programlarına kaydolabilirsiniz.

 50. blank

  Esenlikler. Sınavsız 2. üniversite kapsamında Anadolu üniversitesi bilgisayar programcılığına kayıt olup dgs ile mühendislik alanlarına geçiş imkanı var mı diye AÖF destek sistemini arayıp sorduğumda kesin bir şey soyleyemediler. Daha mezunlarimizi vermedik ve ne olacağını bilmiyoruz %90 geçiş imkanı var ama olmama imkanı da olabilir dedi telefondaki kişi. Bu doğru mu? Atatürk üniversitesi ile kesin geçiş imkanı var ise oraya kaydolmam daha doğru olur mu? Cevabinizi bekliyorum

  • blank

   Her ikisinden de geçiş var. Örgün ve aöf aynı haklara sahip. Örgün bilgisayar programcılığı geçecek ama siz geçemeyeceksiniz öyle mi? Şu anda geçiş hakkına sahipsiniz. Değişiklik olursa herkese mail atarım.

 51. blank

  Can abiciğim merhaba, kanalınızı bu zamana kadar keşfedemediğim için gerçekten üzgünüm. Şu anda kimya mühendisliği öğrencisiyim. İşletme okumayı düşünüyordum ancak yazılımın günümüz şartlarında öğrenilmesi gerektiğini de biliyoruz. Sizce hangisi bölümüm yanında daha faydalı olabilir ?
  Bilgisayar programlama bölümü okuduğumda (bilgisayara geçmek için mezun olduğumda dgsye gireceğim) okuduğum kimya mühendisliği derslerinden ortak olanların muaf olma durumu var mı ?
  Bu bölümü tavsiye eder misiniz ? Şimdiden çok teşekkürler. Sevgi ve saygılarımla.

  • blank

   İşletme ve kimya mühendisliği geçeceğin yazılım, bilgisayar müh. muafiyet sağlamaz. Birbiriyle pek alakaları yok. İşletme yerine yönetim bilişim sistemleri okumalısınız.

 52. blank

  merhbalar anadolu aöf de bılgısayar programcılıgı onlisans programlarında bulunmaktadır. kayıt var mı

 53. blank

  Merhaba ;

  Öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim. Aynı sorular tekrar tekrar sorulmasına rağmen üşenmeden cevap vermişsiniz. 35 yaşındayım yıllar önce 4 yıllık üniversteden mezun oldum. İkinci üniversite seçeneği ile Anadolu bilgisayar programcılığına kayıt yaptırdım. Bu bölümü bitirip mühendisliğe geçmeyi düşünüyorum. Şimdilik iki sorum var.
  1) 4 yıllık üniversiteye geçerken burada yaptığımız not ortalaması ne kadar etkiliyor? İnternette net bir bilgi bulamadım maalesef.
  2) Biraz saçma bi soru olacak ama emin olmak için soruyorum. Ata AÖF’nin bilgilendirme yazısında “bu programdan mezun olacak öğrenciler tekniker unvanı almaya hak kazanır” ibaresi yer almaktadır fakat anadolu üniversitesi bilgilendirme yazısında maalesef böyle bi ibare bulunmamakta. Yine Anadolu’dan mezun olanlar tekniker ünvanı kazanıyor mu?

  Teşekkür ederim, Kolay gelsin.

  • blank

   Not ortalamasının etkisi büyük. Rekabetin olduğu bir alan. Güzel bir ortalama ile 2 – 2.50 ortalaması olan birine 6-7 matematik neti atıyorsunuz gibi bir durum söz konusu…

   Anadolu Üniversittesi yeni açıldığı için bu ibare eklenmemiş olabilir. Söz konusu soruya en iyi cevap verecek olan ye Anadolu Üniversitesi.

   • blank

    Teşekkür ederim değerli cevabınız için. Aslında size sormadan aradım onları ama bir türlü bağlanmıyor telefon. Şu anda memurum, kurumumuz arada bir ünvan değişikliği sınavı açıyor ve tekniker ve programcı kadrosuna alım yapıyor. İlk amacım tabi bu kadrolara geçebilmek fakat emin olamıyorum. Peki programcı ünvanını almaya hak kazanabiliyormuyuz?

 54. blank

  can dirgen kardeş seni tebrik ediyorum sıkılmadan herkese her şeye cevap vermişsin gerçekten az rastlanır bir insansın sağ ol.

 55. blank
  Mehmet Yanyatan

  Hocam bir soru daha sormak isterim müsaadenizle. Şimdi sınavlar için sınav merkezleri seçimi yapıldı biz de sınav merkezinde sınavlarımızı olacağız. Yapılan sınavlar test mi olacak yoksa uygulamalı sınavlar da olacak mı? Tam olarak sınavlar nasıl oluyor? Teşekkür ederim şimdiden vaktinizi de almış olacağım kusura bakmayın hakkınızı helal edin hocam.

 56. blank

  İyi günler hocam ben şuanda anadolu üniversitesinde bilgisayar programcılığına kayıtlı öğrenciyim. Bu dönem hiç çalışamadım ve büyük ihtimalle 1 dersten kalacağım, diyelim ki 2. dönemde hiçbir dersten kalmadım ve genel not ortalamam 2.5un üzerinde yaz okulunda 4. dönemden ders alıp, 3.ü dönemi bu dönem yani 1. dönem kaldığım dersle birlikte alarak mezun olmak istiyorum. Sorular da tam bu noktada geliyor; 1- Önlisans programlarında yaz okulunda üstten ders alınabiliyor mu? 2.Alınabiliyorsa 1. dönemdeki ff dersi almadan sadece 4. dönem derslerini alabilir miyim? Çok araştırdım ama net bir cevap alamadım yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

  • blank

   Önlisans programında kaldığın ders + üstten ders alınabiliyor. Web tasarımı ve kodlama bölümü aynı sizin gibi yaparak 1.5 yılda bitirdim. Muafiyetim vardı. Hiçbir dersten kalmadım. Yaz okulunda 2. sınıfın 2. döneminin tüm derslerini ve 2. sınıf 1. dönemde alabildiğim kadar ders alıp yaz okulunda hallettim.

   • blank

    İşte ben kaldığım dersi yaz okulunda mecbur alacaksam olmuyor yani şöyle; 1 dönem dersim bir tane ff ama yaz okulunda sadece 5 ders olacağı için 4. dönem dersleri de 5 tane sadece bu dersleri yaz okulunda alabilirsem. FF olanı almak zorunlu değilse, FF olanı 3. dönemin dersleriyle birlikte alıp 1.5 yılda mezun olabileceğim.

    • blank

     Yaz okulunda hangi dersleri alabilirim?

     Öğrenciler, yaz okulunda açılacak derslerden en fazla toplam 5 (beş) adet ders alabilirler. Bu dersler, öncelikle alt yarıyıl dersleri olmak üzere, daha önce alınıp başarısız olunan (FF harf notlu) ve/veya ilk defa alınacak derslerden sadece yaz okulunda olmak üzere, takip eden üst yarıyıllardan (güz ya da bahar) seçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir