Ana Sayfa / Google / 3 Adımda Search Console Kaydı

3 Adımda Search Console Kaydı

Google - Search Console
Search Console; sitenizin Google aramalarındaki performansını görebilmenizi sağlar. Search Console’un birbirinden kullanışlı araçlarını ve raporlarını kullanabilmeniz için önce Search Console’a web sitenizi eklemeniz gerekir.

1.Adım: Google Hesabı İle Search Console’ a Giriş Yaparak Başlıyoruz:

Search Console kaydına başlamadan önce bir Gmail e-posta hesabına sahip olmalısınız. Bu hesabı kullanarak https://search.google.com/search-console/welcome adresinden Search Console’a giriş yapabileceksiniz.

2. Adım: Mülk Ekleme – Site Ekleme:

Search Console ekranında sol üst köşede sitenizin adının göründüğü açılır listeden “Mülk Ekle” bölümüne web sitenizin adresini girdiğinizde aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız.
Mülk Ekleme – Site Ekleme

3.Adım: Mülk Doğrulama

Üstte de görüldüğü gibi mevcut olan iki farklı mülk doğrulama seçeneği DNS üzerinden Alan Adı doğrulama ve URL Ön Eki ile doğrulama olarak karşınıza çıkıyor. İki yöntemle de web sitenizin size ait olduğunu doğrulayabilirsiniz:

Alan Adı Doğrulama

Üstteki görselin solunda bulunan Alan Adı bölümünde “example.com” yerine sitenize ait domaini yazıp DEVAM butonuna tıklayın. Gelen Search Console doğrulama ekranından (altta), DNS yapılandırmasını kopyalayın. Böylece domain satın aldığınız sağlayıcıda oturum açarak hosting panelinizde yeni DNS kaydı eklemek için DNS yapılandırmasını yapıştırabilirsiniz. Son olarak tekrar Search Console doğrulama ekranına (altta) giderek, alan adınızın size ait olduğunu doğrulayabilirsiniz.

 URL Ön Eki ile Doğrulama

Eğer URL ön eki ile doğrulama yapmak istiyorsanız alttaki ekranda sağda yer alan “https://example.com” bölümüne sitenize ait domaini yazarak DEVAM butonunu tıklayın.

Mülk Ekleme – Site Ekleme

Bu doğrulama türü için 5 seçenek sunulmuştur;

  • HTML dosyası: Google’ın size özel oluşturduğu Html dosyasını (alttaki görsel)  indirerek Ftp ile sitenizin bulunduğu ana dizine kopyalayın. Daha sonra Search Console doğrulama ekranında DOĞRULA butonuna tıklayın.
  • HTML etiketi: Siteniz Meta-tagları arasına Google tarafından üretilen <meta name=”google-site-verification” content= “HzaF2GekFienjrx-s” /> gibi bir etiket ekleyerek doğrulama yapmanız mümkün.
  • Google Analytics: Önceden doğrulanmış Google Analytics üyeliğiniz ile de doğrulama yapabilirsiniz.
  • Google Tag Manager: Önceden doğrulanmış bir Tag-Manager üyeliğiniz bulunuyorsa bunu kullanarak da doğrulama yapabilirsiniz.
    Alan adı doğrulama - Search Console

Seçtiğiniz doğruluma yöntemi ile Search Console’a sitenizi ekledikten sonra; hangi arama kelimeleri ile kullanıcıların sitenize geldiğini görebilir, sayfalarınız tıklanma oranlarını incelemeye başlayabilirsiniz.

Search Console sayesinde sitenizdeki sorunlarla ilgili uyarılar almanız ve hangi URL’lerin bu sorunlardan etkilendiğini görebilmeniz de mümkün.

Search Console araçları ve raporları AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) sayfalarınızı takip etmenizi ve sitenizin mobil kullanılabilirliğini iyileştirebilmenizi de olanak tanır.

Ancak Google Search Console araçlarını kullanmaya başlamadan önce site haritalarını ve URL’leri Google’a göndererek sitenize dair verilerin Google’da güncel olduğundan emin olmalısınız!

Daha detaylı Search Console Rehberi İçin Tıklayınız!

Mutlaka Okumalısın

Google Şikayet

Kopya İçerikler Google’a Nasıl Şikayet Edilir?

Bu yazımda Google kopya içerik şikayet etme servisi ile sitenize özel olarak yazdığınız içerikleri kendi sitelerinde yayınlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir