2021’in En İyi Teknoloji Terimleri Kılavuzu

2021 - Teknoloji Terimleri

Geçen yıl yeni teknolojiler ilerledikçe onları tanımlamak için kullanılan bazı kelimelerin popülaritesi arttı. 2021’de geniş çapta dikkat çeken bazı teknoloji terimlerine bir göz atalım.

Metaverse

Büyük teknoloji şirketleri “metaverse” hakkında daha fazla konuşmaya başladı. Terim, bireylerin farklı türde sanal teknolojiler aracılığıyla etkileşimde bulunabilecekleri fiziksel olmayan bir dünyayı tanımlıyor. Örneğin; bir metaverse dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanların teknoloji aracılığıyla buluşmasına ve sanal olarak tatile gitmesine, spor yapmasına veya projelerde birlikte çalışmasına izin verebilir.

Böyle bir dünyayı yönlendirecek ana teknolojiler sanal gerçeklik VR veya artırılmış gerçeklik AR olacaktır. Henüz icat edilmemiş teknolojiler de meta veri tabanındaki deneyimleri geliştirmek için kullanılacaktır.

NFT

NFT, değiştirilemez token anlamına gelir. Kripto para birimleri olarak da bilinen dijital para birimleriyle de kullanılan blok zinciri adı verilen bir teknolojiye dayanmaktadır. NFT, bir dijital sanat eserine veya dijital biçimde var olan diğer şeylere eklenebilir.

NFT, parçaların gerçek olduğuna dair kanıt sağlamak için kullanılabilir. Eseri herkes görebilirken alıcının eserler üzerinde resmi mülkiyet hakları vardır.

Mart ayında Amerikalı sanatçı Beeple tarafından yaratılan bir NFT, Christie’s’de yaklaşık 70 milyon dolara satıldı. Bu, büyük bir müzayede evinin fiziksel biçimde var olmayan sanatsal çalışma için yaptığı ilk satıştı.

Web3

Web3, internetin olası bir sonraki aşamasını tanımlamak için kullanılır: Kayıt tutma teknolojisi.. Blok zincirinde çalışan merkezi olmayan bir internet. Bu model, kullanıcıların varlıklarını ve internetteki kendi verilerini kontrol etmelerine izin verecektir. Günümüzün Web2 olarak bilinen internet, Meta’nın Facebook’u ve Alphabet’in Google’ı gibi büyük teknoloji şirketlerinin kullanıcı verileri karşılığında hizmet vermesine izin veriyor.

Adem-i merkeziyetçilik (Decentralization)

Bu terim teknoloji endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Şirketlerin veya hükümetlerin teknoloji platformları üzerinden sahip oldukları güç miktarını azaltmayı amaçlayan bir süreci tanımlar. Fikir, bu gücü kullanıcılara devretmek.

Sosyal Ses –  Social Audio

Giderek artan sayıda sosyal medya şirketi, kullanıcılarının sesli iletişim kurmaları için yollar geliştirdiklerini duyurdu. Hareketler, sosyal medya uygulaması Clubhouse’un popülaritesinin artmasından sonra geldi. Uygulama kullanıcıların sanal tartışma odalarında sesli iletişim kurmasına izin verir. Yeni ses hizmetlerini duyuran diğer şirketler arasında Twitter, Facebook, LinkedIn ve Reddit vardı.

GameFi

GameFi, oyuncuların video oyunları oynayarak kripto para kazanma sürecini tanımlayan bir terimdir. Bir örnek; oyuncuların oyunlarda savaşları kazanmak için finansal jetonlar veya ödüller kazanmasıdır.

Altcoin

Altcoin kelimesi Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerini kapsar. Bu, gelecekteki bir finansal sistemi desteklemeyi amaçlayan Ethereum’dan şaka olarak başlayan ancak daha sonra Tesla şefi Elon Musk tarafından popüler hale getirilen dijital bir para birimi olan Dogecoin’e kadar uzanıyor.

Fabs

Fabs terimi yarı iletken üretim tesisinin İngilizce olarak kısaltılmışıdır. Yarı iletken, çok çeşitli elektronik cihazlar üretmek için gerekli bir malzemedir. Bu kelime otomobillerden kişisel elektronik cihazlara kadar her şeyin dünya çapındaki kıtlığı nedeniyle fabrikalardan sınırlı sayıda çip tedariki olduğu için popüler hale geldi. Kıtlıkla gelişen bir kelime…

Mutlaka Okumalısın

Microsoft - Windows 11

Windows 11: Microsoft’un Altı Yıl Sonra Yayınladığı İlk Güncellemesinden Ne Beklenmeli?

Microsoft, dünya çapında yaygın olarak kullanılan bilgisayar işletim sisteminin altı yıl sonra ilk büyük güncellemesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir